Remiză în duelul Viitorul - Dinamo

Fotbal / Liga 1

Sport 13 Martie 2017 / 22:41 848 accesări

Victor Rîmniceanu a intervenit salvator în finalul meciului la reluarea lui Nedelcearu

Primul meci din play-off disputat pe teren propriu de FC Viitorul s-a încheiat la egalitate, 0-0 cu Dinamo București, un rezultat care face ca echipa constănţeană să piardă prima poziţie în Liga 1. Confruntarea de luni seară, desfăşurată pe terenul „Central” al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu în condiţii vitrege, a plouat şi a suflat vântul pe toată durata întâlnirii, a fost una echilibrată, iar remiza a nemulţumit ambele formaţii, care şi-au dorit victoria.

Viitorul a controlat jocul în prima repriză şi a irosit mai multe situaţii de a deschide scorul, Vînă (min. 9 şi 32), Aurelian Chiţu (min. 14) şi Cristi Ganea (min. 26 şi 36) fiind cel mai aproape de gol. După pauză, Penedo a intervenit salvator la mingea trimisă spre poartă de Neluţ Roşu, în min. 49, iar Vînă şi Florinel Coman au ameninţat şi ei poarta dinamovistă. Oaspeţii au echilibrat disputa şi s-au aflat mai mult în terenul advers, profitând şi de avantajul... vântului, sperând într-un succes pe terenul Viitorului. Florinel Coman a avut o frumoasă acţiune personală în minutul 72, însă balonul a fost respins de Steliano Filip, aflat lângă Penedo. Rîmniceanu a intervenit salvator în minutul 88, la şutul lui Nedelcearu, iar Dinamo a forţat în final, dar tabela de marcaj nu s-a modificat. De menţionat şi faptul că jucătorii dinamovişti au intrat pe teren cu un banner pe care era scris „Vrem stadion”, după care au dus banner-ul în peluza în care se aflau proprii suporteri.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Rîmniceanu - Benzar (cpt.), Țîru, Boli, Cr. Ganea - N. Roșu (61 Hodorogea), Dr. Nedelcu, Vînă (73 G. Iancu) - Purece (67 Vl. Morar), A. Chițu, Fl. Coman; Dinamo (antrenor Cosmin Contra): Penedo - Romera, Nedelcearu, M. Popescu, St. Filip - D. Nistor, Busuladzic, Palic (cpt.) (70 Bawab) - Hanca, A. Nemec (79 Rivaldinho), Bumba (61 Spătaru). Cartonaşe galbene: N. Roșu, Cr. Ganea / D. Nistor, St. Filip, Spătaru. Meciul a fost arbitrat la centru de bucureşteanul Marcel Bîrsan.

Celelalte rezultate din etapa 1 a play-off-ului - sâmbătă: Astra Giurgiu - CS Universitatea Craiova 0-0; duminică: FC Steaua Bucureşti - CFR Cluj 2-0 (Gnohere 84, Ov. Popescu 90+1).

Clasament play-off: 1. FC Steaua 27p (golaveraj: 2-0), 2. FC VIITORUL 27p (0-0), 3. Astra 23p (0-0), 4. Craiova 23p (0-0), 5. Dinamo 22p (0-0), 6. CFR 22p (0-2).

Rezultatele din etapa 1 a play-out-ului - vineri: FC Botoșani - ACS Poli Timișoara 1-2 (Miron 17 / M. Croitoru 22, Șeroni 67-pen.); sâmbătă: CSM Poli Iași - Concordia Chiajna 3-1 (Andrei Cristea 12, 54, Golubovic 33 / V. Alexandru 50); duminică: FC Voluntari - Pandurii Tg. Jiu 1-1 (G. Deac 26 / Surugiu 36); luni: Gaz Metan Mediaș - ASA Tg. Mureș 2-0 (Al. Munteanu 63, Sikorski 90).

Clasament play-out: 7. Gaz Metan 23p, 8. Iaşi 18p, 9. Voluntari 16p (golaveraj: 1-1), 10. Botoşani 16p (1-2), 11. Concordia 13p, 12. Pandurii 11p, 13. ACS Poli 10p, 14. ASA 6p.