Remiză italiană în partida Viitorul - Craiova

Fotbal / Liga 1, play-off, etapa a 2-a

Sport 17 Martie 2018 / 07:20 601 accesări

Ianis Hagi a ameninţat în trei rânduri poarta adversă

Vineri seară, pe stadionul „Central” din cadrul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, FC Viitorul şi CS Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, scor 0-0, în primul joc din etapa a 2-a a play-off-ului Ligii 1 Betano la fotbal. În minutul 59, echipa oaspete a ratat o lovitură de la 11 metri, prin Zlatinski, mijlocaşul Craiovei trimiţând mingea în bara laterală a porţii apărate de Cojocaru. Viitorul a evoluat în finalul partidei în zece jucători, după ce Ionuț Vînă a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Fotbaliştii antrenaţi de Gheorghe Hagi au ameninţat poarta adversă prin Ianis Hagi, în minutul 33, balonul reluat cu capul fiind reţinut de Mitrovic, în minutul 74, lovitură liberă executată peste poartă, şi în minutul 75, şut reţinut de portarul advers. Ţîru a trimis şi el periculos cu capul în minutul 78, însă pe lângă bară, şi confruntarea pentru podium a luat sfârşit cu un rezultat italian.

„Voi spune adevărul. Nu mi-a plăcut jocul de azi (n.r. - vineri) şi mă refer aici la echipa mea. Nu am evoluat bine Am făcut greşeli tehnice. Viitorul a schimbat sistemul de joc şi aceasta a fost presiunea. Cele două formaţii care luptă pentru campionat sunt CFR şi FCSB. Ne dorim să ne menţinem, diferenţa este bună, dar trebuie să creştem în joc, pentru că se pot întâmpla multe”, a spus antrenorul Craiovei, italianul Devis Mangia.

„Din punctul meu de vedere, Craiova nu poate să fie slabă. Am făcut un joc foarte bun, presing pe tot terenul, i-am blocat, nu le-am dat timp şi spaţiu. Am avut şi şansă la penalty-ul ratat. Sunt mulţumit de rezultat. Mai sunt opt meciuri”, a declarat managerul tehnic al Viitorului, Gheorghe Hagi.

Au evoluat următoarele formaţii - FC Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): Cojocaru - Mailson Lima (65 A. Ciobanu), Țîru, De Nooijer, Cr. Ganea - Cicâldău, Mladen, Vînă - Al. Chițu (54 Mățan), Gavra (54 Drăguş), I. Hagi (cpt.); CS U. Craiova (antrenor Devis Mangia): Mitrovic - Popov (69 Gustavo), Kelic, Briceag - Martic, Zlatinski, Mateiu (55 Santos), Bancu - A. Burlacu (69 R. Popa), Al. Băluță (cpt.), Al. Mitriță. Cartonaşe galbene: Vînă (2), Mladen / A. Burlacu, Mitriță, Al. Băluță, Martic. Cartonaş roşu: Vînă (min. 82). Meciul a fost arbitrat la centru de Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca).

Programul celorlalte meciuri din etapa a 2-a a play-off-ului - duminică, ora 18.00: CSM Poli Iaşi - Astra Giurgiu, ora 20.45: CFR Cluj - FCSB.

Clasament play-off: 1. CFR Cluj 33p (golaveraj: 2-1), 2. FCSB 31p (2-1), 3. CS U. Craiova 30p (1-0), 4. FC VIITORUL 23p (1-2), 5. Astra Giurgiu 22p (0-1), 6. CSM Poli Iaşi 20p (1-2). Campioana României va evolua în Liga Campionilor, iar formațiile de pe locurile 2 și 3, în UEFA Europa League.

În primul meci din etapa a doua a play-out-ului, disputată tot vineri seară, Juventus Bucureşti, ultima clasată înaintea rundei, a învins-o, pe stadionul „Anghel Iordănescu” din Voluntari, cu scorul de 1-0 (Elek 14), pe ACS Poli Timişoara.

Programul partidelor din play-out - sâmbătă, ora 18.00: Gaz Metan Mediaş - Concordia Chiajna, ora 20:45: FC Botoşani - Dinamo Bucureşti; luni, ora 20.45: Sepsi Sf. Gheorghe - FC Voluntari.

Clasament play-out: 7. Dinamo 23p (3-0), 8. Botoșani 21p (0-0), 9. Voluntari 17p (1-0), 10. Chiajna 15p (1-1), 11. Timișoara 14p (0-2), 12. Sepsi 11p (1-1), 13. Juventus 10p (1-0), 14. Mediaș 8p (0-3).

Locul 12 din play-out va disputa un meci de baraj cu locul 3 din Liga a 2-a. Echipele de pe locurile 13 şi 14 din play-out vor retrograda.

Meciurile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV.