Remiză la Sf. Gheorghe, Viitorul mai speră la play-off

Fotbal / Liga 1, etapa a 25-a: SEPSI SF. GHEORGHE - FC VIITORUL 0-0

Sport 22 Februarie 2019 / 22:06 498 accesări

În primul meci din etapa a 25-a a Ligii 1 Betano la fotbal, penultima din sezonul regulat, Sepsi Sf. Gheorghe şi FC Viitorul au încheiat la egalitate, scor 0-0, astfel că prezenţa în play-off pentru ambele echipe se va decide în ultima etapă.

Întâlnirea disputată vineri seară, la Sf. Gheorghe a fost una influenţată şi de timpul nefavorabil, cele două formaţii încercând să obţină victoria, mai aproape de gol fiind gazdele, care au ratat, în minutul 64, şi o lovitură de la 11 metri acordată pentru faultul comis de Mladen asupra lui Fl. Ştefan, Tandia trimiţând mingea pe lângă poartă. Iar în minutul 59, Adrian Rus a reluat balonul în bara laterală, din interiorul careului.

FAULT DUR ASUPRA LUI IANIS HAGI

Din păcate, la începutul reprizei secunde, în minutul 48, Viera a avut un atac violent, cu talpa, direct pe genunchiul lui Ianis Hagi, lăsându-i fotbalistului constănţean urmele crampoanelor pe picior, însă arbitrul Marcel Bîrsan nu a arătat nici măcar cartonaşul galben sau fault. O intrare clară de cartonaş roşu, căpitanul Viitorului având mare noroc, scăpând de o accidentare foarte gravă.

Au evoluat următoarele formaţii - Sepsi (antrenor Eugen Neagoe): Fejer - De Moura, O. Viera (cpt.), Jovanovic, Abud - A. Rus, Karnitski (58 Vașvari) - Mensah (82 Sato), Velev, Fl. Ștefan - Tandia; Viitorul (manager tehnic Gheorghe Hagi): V. Cojocaru - Mladen, Țîru, Ghiţă, De Nooijer - Artean (70 Vl. Achim), T. Băluță, P. Iacob (80 Rivaldinho) - Vînă, I. Hagi (cpt.), Houri (70 Calcan). Cartonașe galbene: De Moura, A. Rus, Vașvari / Mladen. Meciul a fost arbitrat la centru de Marcel Bîrsan (Bucureşti).

ora 20.00: Concordia Chiajna - FC Voluntari

Întâlnirile sunt transmise în direct la Digi Sport 1, Telekom Sport 1 şi Look TV.

Clasament: 1. CFR 48p (golaveraj: 37-16), 2. U. Craiova 45p (40-19), 3. FCSB 45p (44-25), 4. Sepsi 37p (32-24), 5. Astra 36p (33-22), 6. FC Botoşani 35p (30-31), 7. FC VIITORUL 35p (25-27), 8. Poli Iaşi 34p (28-35), 9. Hermannstadt 29p (23-27), 10. Gaz Metan 29p (24-31), 11. Dinamo 28p (26-34), 12. Dunărea 22p (16-25), 13. Chiajna 18p (17-40), 14. Voluntari 17p (25-43).