Remiză pentru FC Viitorul la debutul în Liga Campionilor pentru tineret

Marți seară, 2-2 la Minsk

Sport 29 Septembrie 2015 / 20:10 1728 accesări

Marți seară, la Minsk, formația constănțeană FC Viitorul a debutat în Liga Campionilor pentru tineret (jucători sub 19 ani), întâlnind formația locală FC, campioana Belarusului. Jucătorii antrenați de Vasile Mănăilă și Nicolae Roșca au început slab această partidă, primind două goluri în mai puțin de 20 de minute! Gazdele au punctat prin Bessmertny (min. 6) și Bakhar (min. 18), care au profitat de erorile din defensiva constănțeană. Consecvenți stilului ofensiv impus la toate echipele de la Academia Gheorghe Hagi, tinerii fotbaliști de la Viitorul nu au acuzat șocul și eforturile lor au fost răsplătite la faza din min. 25, când Cicâldău a obținut un penalty. Răzvan Marin a transformat și la pauză s-a intrat cu scorul de 2-1.

Dominarea Viitorului din repriza secundă s-a concretizat cu golul egalării, marcat de Ciobanu în minutul 67. Până la finalul partidei, ambele echipe au forțat victoria, însă nu cu prea mare convingere, rezultatul egal părând să le convină amândurora. Scorul final, 2-2, face din Viitorul echipa favorită la calificare, dar constănțenii trebuie să abordeze cu mare atenție returul din 21 octombrie, de la Ovidiu.

Au evoluat pentru Viitorul: Tordai - Rogoza (88 Căpușă), Ghiță, Kilyen, Panait - R. Marin, D. Nedelcu, Casap - Ciobanu, Fl. Coman (67 Cr. Ene), Cicâldău (75 Grecu).