Reprezentativa de fotbal pe plajă a României a învins Serbia, în Liga Europeană

Start cu dreptul în turneul din Portugalia

Sport 07 Iulie 2018 / 20:54 1051 accesări
Tricolorii vor disputa duminică meciul decisiv cu Estonia (sursa foto: Facebook Valeriu Ionita)

Sâmbătă, în primul meci susţinut în cadrul Diviziei B a ediției 2018 din Liga Europeană la fotbal pe plajă, naţionala României s-a impus, cu scorul de 7-5, după executarea loviturilor de departajare în confruntarea cu Serbia. În partida desfăşurată pe stadionul „Estadio do Viveiro” din localitatea portugheză Nazare, special amenajat pe plajă, tricolorii au fost conduşi cu 1-0, dar au întors rezultatul în urma golurilor marcate de constănţenii Ionuţ „Boaţă” Florea şi Marian „Maci” Măciucă. Sârbii au egalat şi ai trecut din nou în avantaj după un autogol al lui Iulian Răvoiu, dar „Boaţă” a restabilit egalitatea, astfel că la finalul celor trei reprize regulamentare de joc scorul era egal, 3-3. În prelungiri, „Maci” a marcat cu o „super-foarfecă”, însă imediat după reluarea jocului de la centrul terenului sârbii au egalat. 4-4 şi învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde „Maci”, Alin Bugălă şi „Boaţă” au marcat, iar portarul Andrei Neag a respins prima lovitură a Serbiei. 3-1 pentru tricolori şi suuces important pentru jucătorii antrenaţi de Marian Maciucă.

Vineri, în prima partidă a grupei, Serbia s-a impus în fața Estoniei, cu scorul de 11-10, după un adevărat „maraton” al loviturilor de departajare, după 0-0 la finalul timpului regulamentar de joc.

Ultimul duel din grupă, România - Estonia, decisiv pentru stabilirea ocupantei primului loc, este programat duminică, 8 iulie, de la ora 16.00 (în direct pe site-ul www.beachsoccer.com).