Repriză aproape perfectă pentru Viitorul

În partida cu FCSB

Sport 22 Aprilie 2018 / 17:10 560 accesări

Fotbaliștii Viitorului au dominat-o categoric pe FCSB în prima parte a întâlnirii de sâmbătă

Sâmbătă seară, în etapa a 6-a a play-off-ului Legii 1 1 Betano la fotbal, FC Viitorul, campioana en titre, a încheiat la egalitate, scor 2-2 (Vînă 19, Gavra 36 / Man 45, Budescu 56), întâlnirea cu FCSB, ocupanta primului loc un clasament. Partida disputată pe stadionul „Central” din Complexul Sportiv al Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu a fost în prima repriză la discreția tinerilor jucători conduși de Gheorghe Hagi, care ar fi putut conduce la pauză cu un scor mult mai mare decât acel 2-1 consemnat pe tabela de marcaj.

„Am arătat mult talent și faptul că știm să jucăm fotbal. Sunt fericit, bucuros, pentru că acest gen de meciuri îi face pe jucători să devină încrezători și mai puternici. Suntem enervanți de tineri și în fiecare meci arătăm mai bine. Nu a existat o altă echipă care să o domine pe FCSB în acest sezon în modul în care am făcut-o noi”, a declarat managerul tehnic al Viitorului, Gheorghe Hagi, aflat la meciul cu numărul 150 pe banca tehnică a unei formații din Liga 1.

În cele 150 de partide ca tehnician în Liga 1, Gică Hagi a obținut 67 de victorii și 36 de rezultate de egalitate. Formațiile pe care le-a pregătit au înscris până în prezent 211 goluri, adică o medie de 1,4 goluri pe meci. Dintre cele 150 de partide, cele mai multe sunt la conducerea tehnică a campioanei FC Viitorul, 128, cu care a reușit să câștige campionatul în ediția 2016-2017. În alte 16 meciuri a condus formația Poli Timișoara și în șase partide pe Steaua București.

FC VIITORUL A FOLOSIT 11 JUCĂTORI CRESCUȚI LA ACADEMIA HAGI!

FC Viitorul început partida cu FCSB cu opt jucători crescuți și formați la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”: Bogdan Țîru (24 ani), Virgil Ghiță (19 ani), Alexandru Cicâldău (20 ani), Tudor Băluță (19 ani), Ionuț Vînă (23 ani), căpitanul Ianis Hagi (19 ani), Cristian Gavra (25 ani) și Alexandru Mățan (18 ani). În repriza secundă au mai fost trimiși pe teren alți trei jucători formați la Academia Hagi: Carlo Casap (19 ani), Robert Hodorogea (23 ani) și Tiberiu Căpușă (20 ani). Media de vârstă a primului „11“ de la Viitorul a fost de 22 de ani, iar în repriza secundă aceasta a scăzut la 21,8 ani, după schimbările efectuate pe parcursul jocului. FC Viitorul se află pentru al treilea an consecutiv în play-off-ul Ligii 1, a fost mereu formația cu cea mai mică medie de vârstă din campionat și care a promovat în primul eșalon cei mai mulți jucători tineri.