Revenire spectaculoasă a Elveţiei în faţa Serbiei la Cupa Mondială

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA E: SERBIA - ELVEŢIA 1-2

Sport 22 Iunie 2018 / 23:14 621 accesări
Aleksandar Mitrovic (dreapta) a deschis scorul, dar elveţienii au dat lovitura în minutul 90 (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

După remiza cu Brazilia, Elveţia a obţinut un succes extrem de important, vineri seară, la Kaliningrad, în meciul cu Serbia, din etapa a doua a Grupei E la turneul final al Campionatului Mondial de fotbal din Rusia. Iar un rezultat de egalitate în ultima rundă, în partida cu ultima clasată, Costa Rica, asigură elveţienilor prezenţa în optimi, indiferent de scorul din confruntarea Serbia - Brazilia. Sârbii au deschis scorul prin A. Mitrovic, în minutul 5, pentru ca în repriza a doua egalarea să vină în minutul 52, atunci când Xhaka a prins o „torpilă” care s-a oprit în plasa porţii adverse. Lovitura de graţie a reuşit-o Shaqiri, în minutul 90, pe contraatac, tot el trimiţând mai devreme mingea în bară cu un şut de mare efect.

Scor final: Serbia - Elveţia 1-2.

Au evoluat următoarele formaţii - Serbia (selecţioner: Mladen Krstajic): Stojkovic - B. Ivanovic, Milenkovic, Tosic, Kolarov - N. Matic, Milivojevic (81 Radonjic) - Tadic, Milinkovic-Savic, Kostic (64 Ljajic) - A. Mitrovic; Elveţia (selecţioner: Vladimir Petkovic): Sommer - Lichtseiner, Akanji, F. Schär, R. Rodriguez - Xhaka, Behrami - Zuber (90+3 Drmic), Dzemaili (73 Embolo), Shaqiri - Seferovic (46 Gavranovic). Cartonaşe galbene: Milinkovic-Savic, Milivojevic, N. Matic, A. Mitrovic / Shaqiri. Meciul a fost arbitrat de Felix Brych (Germania).

Clasament Grupa E: 1. Brazilia 4p (golaveraj: 3-1), 2. Elveţia 4p (3-2), 3. Serbia 3p (2-2), 4. Costa Rica 0p (0-3).

Programul meciurilor din etapa a treia - miercuri, 27 iunie, ora 21.00: Serbia - Brazilia (Moscova, stadion „Spartak”) şi Elveţia - Costa Rica (Novgorod).