Revenire spectaculoasă în setul decisiv, Halep continuă la Australian Open

Tenis de câmp

Sport 17 Ianuarie 2019 / 11:18 326 accesări

Tenismena constănţeană Simona Halep, ocupanta primului loc în clasamentul WTA şi principala favorită a turneului de la Melbourne, a câştigat, joi, întâlnirea cu Sofia Kenin (SUA, locul 37 WTA), din turul secund de la Australian Open. Halep s-a impus cu scorul de 6-3, 6-7 (5/7), 6-4, după două ore şi 32 de minute de joc.

În setul secund, Halep a condus cu 3-0 însă adversara a avut puterea să revină în joc, iar în decisiv a fost rândul sportivei noastre să întoarcă rezultatul, de la 2-4 Simona adjudecându-şi patru game-uri consecutiv.

„E greu să explic ce s-a întâmplat. Kenin a jucat bine şi mă bucur că am revenit. Vă mulţumesc pentru susţinere. Sper să joc mai bine”, a spus Halep, imediat după meci, la Eurosport.

Halep o va înfrunta în turul următor al primului turneu de Grand Slam al anului pe Venus Williams (SUA, locul 37 WTA).

Principala favorită la câştigarea turneului de la Melbourne şi-a asigurat prin calificarea în turul al treilea un cec în valoare de 155.000 de dolari australieni şi 130 puncte WTA.