Revenire spectaculoasă în sferturi, Halep este în semifinale la Miami

Tenis de câmp / La o victorie de locul 1 WTA

Sport 27 Martie 2019 / 21:08 525 accesări
Simona Halep a salvat trei mingi de set, evitând setul decisiv (sursa foto: Facebook Simona Halep)

Miercuri seară, în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Miami, dotat cu premii în valoare de 9.035.428 dolari, tenismena constănţeană Simona Halep (locul 3 WTA şi cap de serie numărul 2) a reuşit o spectaculoasă calificare în semifinale. Halep a eliminat-o pe Qiang Wang (China, locul 18 WTA şi cap de serie numărul 18), cu scorul de 6-4, 7-5, după o oră şi 40 de minute de joc. Halep a fost condusă cu 5-1 în setul secund, dar a întors rezultatul, a salvat trei mingi de set şi adjudecându-şi şase game-uri consecutiv a încheiat meciul după două seturi.

Halep este sigură de trecerea de pe locul 3 pe locul 2 WTA, iar dacă va ajunge în finală va reveni în fotoliul de lider al ierarhiei mondiale.

Prin prezenţa în penultimul act la Miami Open, Halep şi-a asigurat un cec în valoare de 354.000 de dolari şi 390 de puncte WTA.

În semifinale, Halep va evolua împotriva învingătoarei din confruntarea cehă Karolina Pliskova (locul 7 WTA şi cap de serie numărul 5) vs Marketa Vondrousova (locul 59 WTA).