Rezultate surpriză în Liga Campionilor

Fotbal / UEFA Champions League, faza grupelor, etapa a 6-a

Sport 07 Decembrie 2016 / 00:07 917 accesări

Etapa a şasea a fazei grupelor din UEFA Champions League a stabilit, marţi seară, ultimele echipe calificate din grupele A, B, C și D în optimile de finală ale competiţiei, precum şi în 16-imile de finală ale UEFA Europa League.

În grupa A, Arsenal Londra a ocupat primul loc, după victoria la scor de la Basel, iar pe locul secund s-a clasat Paris Saint-Germain, care a terminat la egalitate, pe teren propriu, cu Ludogorets Razgrad. Cosmin Moţi a fost titular în echipa bulgară, în timp ce Claudiu Keșerü a fost trimis în teren în minutul 90+5, internaţionalii români urmând să evolueze anul viitor în UEL.

În grupa B, Dynamo Kiev a câştigat categoric duelul cu Beșiktaș Istanbul, trimiţând formaţia turcă în 16-imile UEL. SSC Napoli, fără Vlad Chiricheş în lot, a trecut de Benfica Lisabona, cele două formaţii obţinând calificarea în optimile UCL.

În grupa C, FC Barcelona a depăşit-o la pas pe Borussia Mönchengladbach, iar Manchester City şi Celtic Glasgow au remizat în Anglia.

În grupa D, Atletico Madrid a suferit primul eşec în actuala ediţie a competiţiei, cedând la limită în disputa cu Bayern München, în timp ce FC Rostov, cu Andrei Prepeliță doar rezervă, a făcut pasul în 16-imile UEL, în urma egalului din confruntarea cu PSV Eindhoven.

Rezultatele partidelor disputate marți seară, în ultima etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor la fotbal -

GRUPA A: FC Basel - Arsenal Londra 1-4 (S. Doumbia 78 / Lucas Pérez 8, 16, 47, Iwobi 54), Paris Saint-Germain - Ludogorets Razgrad 1-2 (Cavani 61, Di María 90+2 / Misidjan 15, Wanderson 69).

Clasament: 1. ARSENAL 14p (golaveraj: 18-6), 2. PSG 12p (13-7), 3. Ludogorets 3p (6-15), 4. Basel 2p (3-12),.

GRUPA B: Benfica Lisabona - SSC Napoli 1-2 (Jiménez 87 / Callejón 60, Mertens 79), Dynamo Kiev - Beșiktaș Istanbul 6-0 (Besedin 9, Yarmolenko 30-pen., Buyalskiy 32, D. González 45+3, Sydorchuk 60, Júnior Moraes 77).

Clasament: 1. NAPOLI 11p (11-8), 2. BENFICA 8p (10-10), 3. Beşiktaş 7p (9-14), 4. Dynamo 5p (8-6).

GRUPA C: FC Barcelona - Borussia Mönchengladbach 4-0 (Messi 16, Arda Turan 50, 53, 67), Manchester City - Celtic Glasgow 1-1 (Iheanacho 8 / Roberts 4).

Clasament: 1. BARCELONA 15p (20-4), 2. CITY 9p (12-10), 3. Borussia 5p (5-12), 4. Celtic 3p (5-16).

GRUPA D: Bayern München - Atletico Madrid 1-0 (Lewandowski 28), PSV Eindhoven - FC Rostov 0-0.

Clasament: 1. ATLETICO 15p (7-2), 2. BAYERN 12p (14-6), 3. Rostov 5p (6-12), 4. Eindhoven 2p (4-11).

Meciurile din optimile de finală ale Ligii Campionilor sunt programate anul viitor, la 14, 15, 21 şi 22 februarie - manşa tur şi 7, 8, 14 şi 15 martie - manşa retur. Tragerea la sorţi a întâlnirilor din optimile UCL va avea loc luni, 12 decembrie, de la ora 13.00, la Nyon.