Robert Glinţă, desemnat înotătorul anului 2016 de FRNMP

29 Decembrie 2016 / 22:03 468 accesări

Federaţia Română de Nataţie şi Pentatlon Modern (FRNMP) a anunţat, joi, faptul că Robert Glinţă a primit titlul de „Sportivul anului 2016” la categoria înot seniori.

Glinţă, în vârstă de 19 ani, a participat la începutul lunii decembrie la Campionatul Mondial de înot în bazin scurt de la Windsor, din Canada. Românul a corectat recordurile naționale la toate cele trei probe la care a luat startul, 50, 100 și 200 de metri spate.

În luna mai, Robert Glinţă a înregistrat două finale la Campionatele Europene de la Londra, la 50 de metri spate (locul 7) şi 100 metri spate (locul 6). În august, Glinţă a ocupat ultima poziţie în finala probei de 100 de metri spate din cadrul Jocurilor Olimpice de la Rio de Janeiro.

Potrivit Federaţiei Române de Nataţie şi Pentatlon Modern, antrenorul anului a fost desemnat Adrian-Vasile Gherghel, care îl pregăteşte pe Robert Glinţă, iar cel mai bun junior a fost Daniel-Cristian Martin.

Gheorghe-Iulian Matei a fost cel mai bun tehnician al juniorilor în 2016, iar Anca Ianoli-Mitrofan a primit distincţia supremă la categoria Înot Masters.