Robert Lewandowski a intrat în Cartea Recordurilor

Fotbal

Sport 01 Decembrie 2015 / 16:43 671 accesări

Atacantul polonez al echipei Bayern Munchen, Robert Lewandowski, a primit luni cele patru certificate de intrare în Cartea Recordurilor. Internaţionalul polonez în vârstă de 27 de ani a stabilit patru recorduri mondiale: cele mai rapide trei, patru şi cinci goluri din istorie într-un singur meci şi primul jucător din lume care marchează de cinci ori într-un meci în care nu a fost titular. El a înscris cinci goluri în opt minute şi 59 de secunde în partida din 22 septembrie cu VfL Wolfsburg, din etapa a 6-a a campionatului Germaniei, în condițiile în care a intrat pe teren la pauză, când scorul era 0-1, în locul lui Thiago Alcantara. Şi celelalte recorduri vin din acelaşi meci: trei goluri în trei minute şi 22 de secunde şi patru goluri în cinci minute şi 42 de secunde. Lewandowski a înscris în minutele 51, 52, 55, 57 și 60, iar Bayern s-a impus cu 5-1 în fața lui Wolfsburg.

Totuși, Robert Lewandowski nu a prins podiumul ediției din acest an a „Balonului de Aur“, în ciuda unui an 2015 de excepție, în care a fost, printre altele, golgheterul preliminariilor pentru EURO 2016. Luni, ziua în care Messi, Cristiano Ronaldo și Neymar erau anunțați ca finaliștii „Balonului de Aur“, polonezul a fost vizitat la sediul clubului Bayern Munchen de reprezentanții Guinness Book, care i-au înmânat diplomele pentru cele patru recorduri mondiale.