Romain Bardet a câştigat etapa a 19-a din Turul Franţei

Sport 22 Iulie 2016 / 22:09 550 accesări
Romain Bardet a reușit prima victorie franceză din Le Tour 2016

Etapa a 19-a din Turul Franţei, desfăşurată vineri între Albertville şi Saint Gervais Mont Blanc (146 km), a fost câştigată de francezul Romain Bardet, care a urcat şi pe locul al doilea în clasamentului general, în urma liderului Chris Froome. De remarcat că Bardet a adus Franţei prima victorie de etapă la actuala ediție a Marii Bucle, cu două zile înainte de finalul cursei! Froome, învingător joi la contratimp, a suferit din cauza unei căzături, dar a primit o bicicletă de la un coechipier și a rulat bine până la finalul etapei, reușind chiar să-și mărească avansul, la peste patru minute! Bauke Mollema şi Adam Yates sunt perdanții zilei, primul ajungând de pe locul 2 până pe locul 10 cu două etape înainte de final.

Etapa desfăşurată în Alpi a fost animată pe ultima coborâre a zilei, din cauza carosabilului umed, care a provocat o mulțime de căzături. Bardet a încercat să-şi construiască un avans faţă de principalii adversari, dar și să ajungă într-o poziţie ideală pentru a deveni primul francez care se impune în 2016. Chris Froome şi Vicenzo Nibali au căzut pe șoseaua udă, primul alegându-se cu tricoul rupt şi cu destule răni. S-a ridicat rapid de pe şosea, a luat bicicleta colegului Thomas şi a reluat cursa. Trei coechipieri de la Sky au fost permanent lângă purtătorul tricoului galben, astfel că britanicul a revenit în plutonul favoriţilor.

Bardet a profitat de uşoara confuzie şi a plecat iniţial în urmărirea lui Rui Costa, ulterior devenind lider solitar și ajungând la finiș cu 22 de secunde în faţa lui Rodriguez şi Valverde. Romain Bardet a obținut a doua victorie din carieră în această competiție, după cea de acum un an, de la Saint-Jean-de-Maurienne.

Froome nu a fost atacat, cu toate că Porte şi Aru au accelerat atunci când au putut. Până la urmă, Froome a fost desprins de Valverde în ultimul kilometru, dar nu a pierdut decât 13 secunde în raport cu locurile 2-3 şi 10 secunde faţă de Quintana. Liderul clasamentului general nu s-a simţit bine pe ultima căţărare, poate și pentru că nu a avut la dispoziţie propria bicicletă, dar la sfârşitul etapei şi-a mărit la peste 4 minute avansul față de urmăritori. Al doilea este Bardet, la 4,11, urmat de Quintana la 4,27, Adam Yates (Marea Britanie/Orica) la 4,36, Richie Porte (Australia/BMC Racing) la 5,17 și Fabio Aru la 6,00.

Printre cei care au abandonat vineri s-a numărat olandezul Tom Dumoulin (Giant), învingător în două etape din actuala ediție, care a căzut și s-a accidentat serios la încheietura mâinii stângi. Dumoulin este îngrijorat, fiindcă marele lui obiectiv pentru acest sezon este contratimpul de la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. Sâmbătă va avea loc etapa a 20-a, penultima, Megeve - Morzine (146 km), iar duminică este programată etapa a 21-a, ultima, Chantilly - Paris Champs-Elysees (113 km).