România - Muntenegru, duel fără gol în UEFA Nations League

Vineri seară, la Ploieşti

Sport 08 Septembrie 2018 / 00:02 562 accesări
Jucătorii antrenaţi de Cosmin Contra au început cu o remiză campania din Liga Naţiunilor (sursa foto: www.frf.ro)

Primul meci susţinut de reprezentativa de fotbal a României în UEFA Nations League nu a adus şi succesul mult aşteptat de tricolori. Vineri, pe stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, fără susţinerea spectatorilor, partida din Liga C, Grupa 4, a noii competiţii UEFA, România nu a putut trece de Muntenegru, rezultatul final al partidei, scor 0-0, fiind unul care l-a nemulţumit pe selecţionerul Cosmin Contra, care a spus la final nu le poate reproşa nimic jucătorilor. Chiar dacă oaspeţii au jucat cu un om mai puţin din minutul 77, tricolorii nu au găsit drumul spre gol, cele mai mari situaţii de a înscrie fiind irosite de Chiricheş, în prima repriză, şi Keşeru, la începutul reprizei secunde.

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecționer Cosmin Contra): Tătărușanu - R. Benzar, Chiricheș (cpt.) (31 M. Bălaşa), Săpunaru, Bancu - Pintilii (73 P. Anton), N. Stanciu - Chipciu, Al. Maxim, Al. Mitriţă (68 Budescu) - Keşeru; Muntenegru (selecţioner Ljubisa Tumbakovic): Petković - Stojković, Savic (cpt.), Simić, Tomasević - Vukcević, Šcekić (74 Kosović) - Boljevic (80 Bećiraj), Ivanić - Jovović - Mugosa. Cartonaşe galbene: M. Bălaşa, Pintilii, P. Anton / Mugosa (2), Boljevic, Tomasević. Cartonaş roşu: Mugosa (min. 77). Meciul a fost arbitrat la centru de Ivan Kruzliak (Slovacia).

Tot vineri seară, de la ora 21.45, în celălalt meci din grupă, la Vilnius, Lituania a cedat în confruntarea cu Serbia, scor 0-1 (Tadić 38).

Luni seară, de la ora 21.45 (în direct la Pro TV), România va întâlni Serbia, pe stadionul „Partizan” din Belgrad, meciul fiind unul care se anunţă deosebit de dificil pentru echipa noastră.

În funcție de rezultatele obținute în UEFA Nations League, România poate ajunge într-o urnă mai bună la tragerea la sorți pentru preliminariile EURO 2020. Dacă nu se califică din preliminarii la EURO 2020, tricolorii pot ajunge în play-off, dar trebuie să se claseze cel puţin pe locul 2 în clasamentul final al Grupei 4 din Liga C a UEFA Nations League.