România - Rusia 1-1, în FED Cup

Tenis de câmp

Sport 07 Februarie 2020 / 20:18 2689 accesări
Ana Bogdan a adus punctul egalizator

Egalitate după prima zi în duelul România - Rusia, din Grupa Mondială a FED Cup by BNP Paribas. Echipa oaspete s-a impus în primul meci al întâlnirii care se desfăşoară în Sala Polivalentă din Cluj-Napoca, Ekaterina Alexandrova trecând fără probleme de Elena-Gabriela Ruse, după care Ana Bogdan a restabilit egalitatea, depăşind-o pe Veronika Kudermetova, după o evoluţie foarte bună în setul decisiv.

Rezultatele de vineri, 7 februarie:

Elena-Gabriela Ruse (locul 166 WTA) - Ekaterina Alexandrova (locul 28 WTA) 1-6, 4-6, după o oră şi cinci minute de joc.

Ana Bogdan (locul 90 WTA) - Veronika Kudermetova (locul 38 WTA) 6-3, 6-7 (5/7), 6-1, după două ore şi 14 minute de joc.

Sâmbătă, de la ora 14.00 (în direct la Digi Sport), sunt programate următoarele întâlniri:

Ana Bogdan - Ekaterina Alexandrova

Elena-Gabriela Ruse - Veronika Kudermetova

Irina Bara (locul 98 WTA la dublu) / Raluca Olaru (locul 47 WTA la dublu) - Anna Blinkova (locul 63 WTA la dublu) / Anna Kalinskaya (locul 95 WTA la dublu).

Formaţia învingătoare se va califica la Finalele FED de la Budapesta, programate în perioada 14-19 aprilie.