România a câştigat Trofeul Carpaţi la handbal feminin

Sport 25 Noiembrie 2018 / 10:51 675 accesări
Selecţionerul Ambros Martin s-a decis asupra lotului pentru turneul final al Campionatului European de handbal feminin din Franţa

Prima reprezentativă de handbal feminin a României s-a impus, sâmbătă seară, în finala ediţiei a 50-a a Trofeului Carpaţi, depăşind lotul B cu scorul de 33-24, la pauză 21-12. Finala mare a fost arbitrată de Sorin Dinu şi Constantin Din, aflaţi la meciul de retragere, cei doi fiind premiaţi de Federaţia Romînă de Handbal şi de Federaţia Europeană de Handbal. Înaintea finalei mari s-a ţinut un moment de reculegere în memoria regretatului antrenor Constantin „Pilică” Popescu, decedat la începutul acestei luni la vârsta de 90 de ani.

Au evoluat următoarele jucătoare - România A (antrenor Ambros Martin): Dedu şi Dumanska - portari; Laslo 5, Dragut 4, Pintea 4, Neagu 3, Perianu 3, Buceschi 3, Ardean-Elisei 2, Florică 2, Raţiu 2, Băcăoanu 2, Chiper 2 şi Udriştioiu 1; România B (antrenor Horaţiu Paşca): Ciucă şi Teodorescu - portari; Zamfirescu 5, Târşoagă 4, Bazaliu 3, Boian 3, A.M. Popa 3, Ostase 2, Polocoşer 1, Lazăr 1, Seraficeanu 1, Bucur 1, Conache, A. Ilie şi Petruş.

Campioana olimpică en titre, Rusia a ocupat locul 3, depăşind în finala mică Serbia, cu scorul de 33-32 (14-17).

Vineri, în semifinale, România B a reuşit surpriza în faţa Rusiei, scor 25-24 (11-12), iar România A a trecut de Serbia, cu 29-26 (13-15).

Trofeul Carpaţi a fost câştigat ultima dată de România în urmă cu cinci ani. Turneul a reprezentat ultimul test înaintea turneului final al Campionatului European de handbal feminin din Franţa, care va începe la 29 noiembrie, la Nancy, cu întâlnirea Franţa - Rusia. Finala este programată la 16 decembrie

Handbalistele tricolore vor evolua în Grupa D, la Brest, începând cu 1 decembrie, urmând să întâlnească Norvegia, Germania şi Cehia.

A fost stabilit şi lotul României pentru turneul final din Franţa - portari: Denisa Dedu şi Yuliya Dumanska; extreme dreapta: Laura Chiper şi Aneta Udriştioiu; interi dreapta: Ana Maria Dragut şi Melinda Geiger; centri: Eliza Buceschi, Cristina Laslo şi Mădălina Zamfirescu; pivoţi: Crina Pintea, Daniela Raţiu şi Raluca Băcăoanu; interi stânga: Cristina Neagu, Gabriela Perianu şi Andreea Polocoşer; extreme stânga: Valentina Ardean-Elisei şi Cristina Florică.