România a cedat în faţa Croaţiei la Campionatul European de volei feminin

Sport 28 August 2019 / 12:36 928 accesări

În a patra partidă din Grupa C a turneului final al Campionatului European de volei feminin, reprezentativa României a pierdut, marţi seară, la Budapesta, întâlnirea cu echipa Croaţiei, cu scorul de 1:3 (21:25, 25:23, 18:25, 22:25), după o oră şi 42 de minute de joc.

Antrenorul Luciano Pedulla a utilizat următoarele jucătoare: Balintoni (7p) - Baciu (24p), Onyejekwe (4p), Faleş (5p), Trică (4p), Budai-Ungureanu (5p) şi Mihaela Albu - libero; au mai jucat: Rogojinaru (7p), Iancu (2p), Buterez (1p) şi Rus.

În Grupa C, voleibalistele tricolore vor mai întâlni Azerbaidjan (joi, 29 august, ora 16.30). Voleibalistele tricolore se află pe locul 3 în grupă.

România a pierdut primul meci din grupă, 0:3 (21:25, 18:25, 9:25) cu Olanda, vicecampioana europeană en titre, după care s-a impus în următoarele două partide, 3:1 (25:23, 21:25, 26:24, 25:22) cu Ungaria şi 3:1 (25:23, 30:32, 25:19, 25:21) cu Estonia.

Primele patru clasate din grupă se vor califica în optimilor de finală ale competiţiei. Turneul final al Campionatului European de volei feminin are loc în perioada 23 august - 8 septembrie, în Turcia, Polonia, Ungaria şi Slovacia.