România a cîştigat Trofeul "Carpaţi" la handbal masculin

Sport 27 Noiembrie 2006 / 00:00 668 accesări

Conform aşteptărilor, naţionala de handbal a României nu a avut rivală la a 36-a ediţie a Trofeului "Carpaţi", găzduită la acest final de săptămînă de Timişoara. "Selecţionata viitorului", aşa cum a fost ea numită de tehnicianul constănţean Lucian Râşniţă, a obţinut trei succese categorice, e adevărat, avînd în faţă adversari modeşti. Dacă vineri au surclasat Italia cu 41-25, tricolorii au jucat mai slab sîmbătă, împotriva Turciei, dar s-au impus în final cu 39-31 (la pauză 18-16). Golurile naţionalei române au fost înscrise de Ciubotariu 8g, Ghionea 7g, Tucanu 5g, Novanc 4g, Şania 4g, Viorel Mazilu 3g, Timofte 2g, Săulescu 2g, Csepreghi 2g, Dimache 1g, Savenco 1g. Pivotul lui CSM Medgidia, Dan Savenco, a avut parte şi de un moment neplăcut, fiind eliminat în min. 39 pentru un fault dur asupra unui adversar. El s-a revanşat însă duminică, în meciul care a decis practic cîştigătoarea competiţiei, jucînd tot meciul (Novanc accidentîndu-se în meciul anterior) şi marcînd şase goluri în victoria cu 44-30 obţinută de România împotriva Macedoniei. Beneficiind de aceeaşi portari în mare formă, Ionuţ Stănescu şi Ştefan Laufceag, reprezentativa tricoloră a luptat de la egal la egal cu macedonenii (pe care i-au învins şi joi, într-un meci amical, cu 39-35) doar în primul sfert de oră. Românii şi-au intrat apoi într-un ritm debordant, au înscris gol după gol şi nu le-au lăsat adversarilor nicio şansă. La pauză se distanţaseră deja la zece goluri (23-13) şi au menţinut ritmul în repriza secundă pentru o adevărată lecţie de handbal predată principalilor adversari de la această ediţie a Trofeului "Carpaţi". Stelistul Alin Şania a fost golgeterul partidei, cu 11 goluri, celelalte reuşite fiind realizate de Savenco 6g, Ghionea 6g, Dimache 5g, Csepreghi 4g, Sadoveac 4g, Săulescu 3g, Ciubotariu 2g, Tucanu 2g şi Mazilu 1g. Ultima repetiţie a României înaintea meciurilor de calificare la barajul Campionatului European din 2008 (debut pe 4 ianuarie la Constanţa contra Bulgariei) este turneul de Crăciun din Italia.

Antrenorul Lucian Râşniţă, împreună cu cei trei jucători de la HCM Constanţa care au evoluat la Trofeul "Carpaţi", Stănescu, Săulescu şi Timofte, revin de astăzi la antrenamentele campioanei României, care pregăteşte dubla întîlnire din optimile de finală ale Cupei Cupelor, cu Dinamo Bucureşti. Manşa tur se va disputa duminică, de la ora 11.00, în Sala Sporturilor constănţeană.