România a cucerit medaliile de bronz la CM de minifotbal

În Australia, la Perth

Sport 11 Octombrie 2019 / 13:36 747 accesări
Sursa foto: Facebook Federatia de Minifotbal din Romania

Reprezentativa de minifotbal a României s-a impus în finala mică a Campionatului Mondial, vineri după amiază, la Perth, în Australia, în faţa Ungariei. Învingătoarea s-a decis la loviturile de departajare, tricolorii pregătiţi de antrenorul Virgil Bejenaru și directorul tehnic Tudor Șimon câştigând cu scorul de 3-1. Portarul Laszlo Klein a respins primul şut de la 7 metri, iar Mircea Ungur, Răzvan Plopeanu şi Ionuţ Alecu au fructificat loviturile pentru echipa noastră. După cele 50 de minute ale timpului regulamentar de joc au urmat cele două reprize a câte cinci minute de prelungiri, dar tabela de marcaj nu s-a modificat, scorul rămânând 0-0. În a doua repriza a partidei am notat o lovitură de la 7 metri ratată de Stelian Stancu, portarul advers respingând mingea.

Lotul formaţiei noastre a fost următorul: Florin Matache (Danco Pro București) si Laszlo Klein (Nova Vita Tg. Mureș) - portari; Ionuţ Alecu (Luxury Team București), Mircea Ungur şi Andrei Balea (ambii de la Nova Vita Tg. Mureș), Dragan Paulevici şi Răzvan Plopeanu (ambii de la MAV Sports Timișoara), Şaron Chirică, Mircea Popa, Răzvan Radu, Andrei Cârstea, Toma Vincene, Sebastian Vasile şi Stelian Stancu (toţi de la Danco Pro București).

România a repetat performanţa de la Campionatul Mondial din SUA, din 2015, când s-a clasat, de asemenea, pe locul 3.