România a încheiat cu zero puncte primul turneu din Euroliga de fotbal pe plajă

Sport 10 Iulie 2016 / 19:40 620 accesări
Naționala României va trebui să obțină măcar un punct în partida cu Belarus din luna august

Naționala de fotbal pe plajă a României se întoarce fără puncte de la Sanxenxo (Spania), unde s-a încheiat duminică al doilea turneu din cadrul ediției 2016 a Euroligii și primul la care au participat jucătorii noștri. Din păcate, înfrângerile de vineri și sâmbătă (2-7 cu Spania și 5-7 cu Ucraina) au fost urmat de un al treilea eșec, 3-4 cu Franța, care a fost de departe cel mai accesibil adversar pe care l-am avut pe țărmul Atlanticului. Cu zero puncte acumulate, selecționata țării noastre stă acum la mâna ei pentru a evita ultimul loc în clasamentul final al competiției, pentru că în al doilea turneu din această vară, cel programat în perioada 12-14 august la Siófok (Ungaria), vom avea adversari și mai redutabili decât Franța, cum sunt Portugalia, Rusia și Belarus. Practic, tricolorii trebuie să nu piardă la diferențe mari de scor meciurile din Ungaria, pentru ca Grecia, cu 0 puncte și golaveraj - 21, să rămână pe locul 12. Golaverajul României este acum - 8.

Înaintea ultimelor două meciuri de duminică (Ucraina - Spania și Portugalia - Elveția), clasamentul general al Euroligii A se prezintă astfel: 1. Spania 15 puncte din 5 jocuri; 2. Elveția 12p (5j); 3. Rusia 7p (3j); 4. Portugalia 6p (2j); 5. Ucraina 6p (2j); 6. Italia 6p (3j); 7. Belarus 3p (3j); 8. Polonia 3p (3j); 9. Germania 3p (3j); 10. Franța 3p (6j); 11. România 0p (3j); 12. Grecia 0p (6j).

Revenind la partida cu Franța, să menționăm că aceasta a început practic de la scorul de 1-0 pentru francezi, care au punctat după numai 18 secunde, prin Barbotti! Același jucător a mai profitat de două ori de gafele din defensiva tricolorilor, iar la prima pauză Franța conducea cu 3-0. Tot Barbotti a urcat scorul la 4-0, însă Ionel Posteucă a redus din handicap când mai rămăseseră 7 secunde din repriza a doua. Chiar în startul ultimei reprize a marcat și Adrian Tănase, apoi Raj Cărăuleanu i-a apropiat pe tricolori la un singur gol deficit, când mai erau de jucat opt minute. Până la final însă, Franța s-a apărat cu mare exactitate și a obținut victoria care îi garantează menținerea în primul eșalon al Euroligii.

Au mai evoluat pentru echipa României (antrenor Viorel Farcaș): Ionuț Florea și Laurențiu Gheorghe (portari), Liviu Croitoru, Marian Măciucă, Bogdan Ciocănel, Dorel Zaharia și Gabriel Dobre (jucători de câmp).