România a învins Armenia, cu 1-0, în preliminariile CM 2018

Sport 02 Septembrie 2017 / 09:20 1002 accesări

Naționala României a învins greu echipa Armeniei, cu scorul de 1-0 (0-0), vineri seară, pe Arena Națională din București, în Grupa E a preliminariilor Cupei Mondiale de fotbal din 2018. Tricolorii s-au impus prin golul marcat de Alexandru Maxim, în minutul 90+1, deși au avut aproape o repriză un om în plus și au ratat și un penalty, prin Bogdan Stancu, în minutul 55.

România, care are în continuare șanse teoretice la locul al doilea în grupă, a dominat meciul, deși nu a făcut un joc prea bun.

România a marcat în minutul 81, dar golul a fost anulat pentru un ofsaid la Maxim, însă golul ar fi fost valabil dacă jucătorul lui Mainz lăsa mingea șutată de Benzar să intre în plasă.

Maxim s-a revanșat și a marcat spectaculos, cu călcâiul, la șutul-centrare al aceluiași Benzar, aducând României o victorie chinuită, de palmares. În partida tur dintre cele două echipe, România câștiga cu scorul de 5-0.

Spectatorii au scandat "demisia" pe finalul meciului, atât la 0-0, cât și la 1-0.

România, aflată pe locul 4, la şapte puncte de liderul Polonia și la patru de Danemarca și Muntenegru, va juca luni seară, de la ora 21.45 (în direct la TVR 1), cu Muntenegru, la Podgorica. Ultimele partide ale naționalei noastre în această campanie sunt programate luna viitoare, acasă cu Kazahstan și în deplasare cu Danemarca.

Au evoluat - România (selecţioner Christoph Daum): Tătărușanu - Benzar, Chiricheș (cpt.), Toșca, Cr. Ganea - N. Stanciu, Pintilii - Chipciu (68 Adi Popa), Al. Băluță (74 A. Ivan), B. Stancu (81 Al. Maxim) - Fl. Andone; Armenia (selecţioner Artur Petrosyan): Meliksetyan - Hamvartsumyan, Haroyan, Voskanian, Daghbashyan - Malakyan (46 Edigaryan), Hovhanisian - Mkhitaryan (cpt.), Pizzelli (74 Adamyan), Manoyan ( 58 Koryan) - Barseghyan.