România a învins Canada - cea mai mare revenire din istoria Cupei Mondiale

Rugby World Cup 2015 / România - Canada 17-15

Sport 06 Octombrie 2015 / 20:49 868 accesări

Marți seară, la Leicester, naționala de rugby a României a obținut prima victorie în Grupa D a Cupei Mondiale de rugby, 17-15 (0-8) cu Canada. Un succes extrem de important pentru tricolori, însă obținut foarte greu, în fața unei formații ambițioase și foarte determinate să acumuleze puncte la ultima sa apariție în cadrul RWC 2015. „Stejarii” sunt acum în grafic și speră ca încă o victorie, contra Italiei, să le asigure calificarea directă la viitoare ediție a Cupei Mondiale, cea din 2019.

Canadienii, foarte mobili și rapizi, au avut un start de meci furibund, cu numeroase acțiuni pe linia de treisferturi. O primă eroare a tricolorilor le-a permis să deschidă scorul, prin McRorie, în minutul 10, din lovitură de pedeapsă. „Stejarii” au comis numeroase greșeli, la toate capitolele, lăsându-se dominați de o echipă care iubește jocul la mână. Vlaicu a ratat două lovituri de pedeapsă, e drept, de la peste 50 de metri distanță, imitat de omologul său canadian, McRorie, din poziții ceva mai bune. Fercu a fost eliminat temporar, dar fără urmări pe tabela de scor. Pe finalul reprizei însă, pe o ploaie torențială, România a fost surprinsă de o acțiune extrem de rapidă, iar eseul lui Van der Merwe a stabilit scorul la pauză: 8-0.

Canadienii, cu o viteză în plus față de mult prea lenții tricolori, s-au detașat la 15-0 imediat după pauză, prin eseul din min. 44 al lui Hassler, transformat de Hirayama. Abia în minutul 51 am reușit și noi o primă fază de rugby adevărat, însă adversarii s-au apărat bine. A urmat o greșeală a canadienilor, iar după marginea cu introducere proprie „Stejarii” au marcat primele puncte, după un mol de margine. Eseul a fost reușit de Macovei, iar Vlaicu a transformat: 15-7 în min. 53. A urmat o perioadă foarte bună a jucătorilor noștri, superiori pe pachetul de înaintare, dar presiunea nu s-a concretizat din cauza numeroaselor erori, tehnice sau tactice. Două faze ideale de eseu au fost irosite, iar Canada a scăpat cu bine.

În minutul 72, Sinclair a văzut cartonașul galben, după ce a oprit neregulamentar o acțiune clară de eseu a României, cu pachetul de înaintare. La faza următoare, tricolorii au înscris al doilea eseu, prin Macovei, după o grămadă ordonată. Scorul a devenit 15-14, după ce Vlaicu a transformat. Încă o greșeală a nord-americanilor i-a permis lui Vlaicu să ne aducă pentru întâia oară în avantaj, 17-15, după o lovitură de pedeapsă executată în min. 77. Acesta a fost și rezultatul final al partidei, după care, pentru că au pierdut la doar două puncte diferenţă, canadienii au obținut punctul bonus defensiv.

Au evoluat pentru România (antrenor Lynn Howells): Fercu - Lemnaru, Kinikinilau, Vlaicu, Botezatu - Wiringi (52 Gal), Surugiu (23 Calafeteanu) - Lucaci (77 Carpo), Macovei, V. Ursache - Van Heerden, Popîrlan - P. Ion (46 A. Ursache), Turașvili (66 Rădoi), M. Lazăr (75 Țăruș).

Acum, în clasamentul Grupei D conduc Irlanda și Franța, cu câte 14 puncte fiecare (ambele sunt deja calificate în sferturi de finală), urmate de Italia 5p, România 4p și Canada 2p. Ultimele două meciuri din grupă sunt Italia - România și Franța - Irlanda, ambele programate duminică.

Miercuri, de la ora 18.45, în Grupa B se dispută partida Africa de Sud - SUA, pe Stadionul Olimpic din Londra, iar de la ora 22.00, în Grupa C este programat meciul Namibia - Georgia, la Exeter.