România a învins Chile, dar sud-americanii nu au folosit vedetele

Fotbal / Meci amical

Sport 31 Mai 2018 / 18:50 758 accesări
Alexandru Cicâldău, mijlocaşul Viitorului, a fost titular în meciul de la Graz

Reprezentativa de fotbal a României a câştigat, cu scorul de 3-2, joi, în Austria, la Graz, întâlnirea amicală cu Chile, dar care nu a utilizat foarte mulţi dintre jucătorii de bază, portarul Claudio Bravo, Vidal, Alexis Sanchez, Vargas, Beausejour, Isla, Jara, Aranguiz sau Marcelo Diaz.

Nicolae Stanciu a deschis scorul în minutul 13, însă Chile a egalat în minutul 32, prin Maripan, după ce Castillao a fost eliminat pentru o lovire cu cotul a lui Toşca, în minutul 30, înaintea executării loviturii libere care a adus şi golul. Din păcate, omul în plus nu a contat şi Chile a marcat în repriza secundă golul al doilea, prin Reyes, în minutul 52. Ciprian Deac a egalat în minutul 66, iar Budescu a reuşit golul victoriei în minutul 84. Dacă Alexandru Cicâldău, mijlocaşul Viitorului, a fost titular în meciul de la Graz, celălalt jucător convocat de Contra, mijlocaşul Tudor Băluţă, a debutat în echipa naţională, înlocuind una alt jucător crescut de echipa constănţeană, Dragoş Nedelcu. De asemenea, Romario Benzar şi George Ţucudean, campioni în 2017 cu Viitorul, au fost titulari.

Au evoluat următoarele formaţii - România (antrenor Cosmin Contra): Tătărușanu - R. Benzar, Nedelcearu (59 M. Bălaşa), Săpunaru (cpt.), Toșca - Cicâldău (64 Budescu), Dr. Nedelcu (70 T. Băluţă), N. Stanciu - D. Rotariu (54 C. Deac), Țucudean (75 G. Puşcaş), Grozav (54 Chipciu); Chile (antrenor Reinaldo Rueda): Collao - Paulo Diaz (77 Bizama), Lichnovsky, Maripan, Vegas (46 Albornoz) - Medel (cpt.) (73 F. Mora), Reyes - M. Rodriguez (41 A. Rodriguez), Diego Valdes (86 Jimmy Martinez), Sagal - Castillao. Cartonaşe galbene: Săpunaru, Dr. Nedelcu, R. Benzar / A. Rodriguez. Cartonaş roşu: Castillao (min. 30). Partida a fost arbitrată la centru de austriacul Christopher Jäger.

Marți, la Ploiești, de la ora 20.30 (în direct la Pro TV), pe stadionul „Ilie Oană”, România va întâlni Finlanda.