România a ratat prezența în „careul de ași” la CM de handbal tineret

Sport 31 Iulie 2015 / 00:00 688 accesări

Echipa naţională de handbal masculin tineret a României a ratat calificarea în semifinalele turneului final al Campionatului Mondial care are loc în Brazilia, după ce a fost învinsă, clar, de Franța, în sferturile de finală, cu scorul de 30-20 (17-8). Tricolorii „mici” au început slab partida, fiind conduși la o diferență de cinci goluri după primele zece minute de joc, dar au părut să revină, apropiindu-se la două lungimi de adversar. Finalul primei reprize a fost unul dezastruos pentru elevii lui Ovidiu Mihăilă, care au primit cinci goluri fără să marcheze vreunul, astfel că soarta meciului a fost decisă încă de la pauză. La reluare, diferență a crescut la 12 goluri, însă francezii au „oprit motoarele”, astfel că România a evitat o umilință. Pentru România au marcat Rotaru 5 goluri, Negru 4g, Militaru 3g, Șomlea 2g, Nistor Ioniță 2g, Racoțea 2g, Szasz 1g și Ungureanu 1g. În urma acestei înfrângeri, România va evolua în turneul locurilor 5-8, unde, în primul meci, va întâlni, în această seară, reprezentativa Suediei.

În celelalte meciuri din sferturi s-au înregistrat următoarele rezultate: Danemarca - Spania 22-21, Egipt - Suedia 28-27 şi Germania - Belarus 43-37. Azi se vor disputa cele două semifinale, Danemarca - Germania şi Egipt - Franţa, cele două finale fiind programate duminică.