România, campioană europeană la minifotbal

Pentru a șasea oară consecutiv

Sport 27 Septembrie 2015 / 19:05 591 accesări

Sâmbătă seară, în Croația, reprezentativa de minifotbal a României a devenit, pentru a șasea oară consecutiv, campioană europeană, stabilind astfel un record greu de egalat. În finala cu echipa țării gazdă, tricolorii s-au impus cu scorul de 5-1, prin golurile marcate de Mircea Popa 2, Adrian Călugăreanu, Gabriel Tănase și Radu Burciu. Tot sâmbătă s-au disputat și meciurile din sferturile de finală și din semifinale. În sferturi, într-o reeditare a finalei de anul trecut, România a trecut de Slovenia, cu scorul de 4-1, prin golurile înscrise de Stelian Slabu, Radu Burciu, Sebastian Vasile și un autogol. În semifinale, România a eliminat, după executarea loviturilor de departajare, formația Cehiei, la finalul timpului regulamentar de joc scorul fiind egal, 1-1. Golul echipei noastre a fost marcat de Răzvan Radu. La loviturile de departajare au înscris Mircea Popa și Gabriel Tănase, iar portarul Bogdan Rădulescu a respins două lovituri de la 7 metri.

Iată și celelalte rezultate ale tricolorilor de la actuala ediție a Campionatului European - în Grupa B: 1-0 cu Scoția, 2-0 cu Serbia și 3-0 cu Bulgaria; în optimile de finală: 2-0 cu Israel.