România, în continuare fără medalie la Jocurile Olimpice de la Rio

Sport 08 August 2016 / 23:11 655 accesări
Corina Căprioriu a fost la un pas de o medalie olimpică la Rio (sursa foto: Facebook)

A treia zi de întreceri din cadrul Jocurilor Olimpice de vară de la Rio de Janeiro nu a adus, luni seară, prima medalie pentru delegaţia ţării noastre. Vicecampioana olimpică de la Londra, Corina Căprioriu a fost cel mai aproape de o medalie, însă totul s-a spulberat în ultimele două dispute de pe tatami în Carioca Arena 2. Căprioriu a intrat direct în turul secund, fază a competiţiei în care a învins-o pe Nora Gjakova (Kosovo), prin yuko. În sferturi, Căprioriu a întâlnit-o pe Cheng-Ling Lien (Taiwan), de care a trecut fără drept de apel, prin ippon, iar în semifinale a înfruntat-o pe Rafaela Silva (Brazilia). Din păcate, judoka noastră a pierdut la capătul unui duel care a durat peste şapte minute şi brazilianca a reuşit un Waza-Ari în prelungiri („golden score”). În finala mică, Căprioriu a avut-o ca adversară pe Telma Monteiro (Portugalia), în faţa căreia a cedat la limită, portugheza reuşind un yuko.

În proba masculină de dublu la tenis de câmp, perechea Horia Tecău / Florin Mergea, favorită nr. 5, a câştigat, scor 6-3, 7-6 (11/9), partida disputată împotriva cuplului Santiago Gonzalez / Miguel Angel Reyes (Mexic), în turul al doilea, după o oră şi 28 de minute. În sferturile de finală, Tecău şi Mergea vor înfrunta perechea învingătoare în duelul Marcelo Melo / Bruno Soares (Brazilia, favoriţi nr. 3) - Novak Djokovic / Nenad Zimonjic (Serbia).

La tenis de masă, Adrian Crişan (nr. 90 mondial) a obţinut o spectaculoasă calificare în optimile de finală ale turneului olimpic la simplu, după ce a trecut, în turul al treilea, cu 4-3, de sud-coreeanul Lee Sang-su (nr. 16 mondial). În noaptea de luni spre marţi, de la ora 3.30, Crișan îl va înfrunta în optimi pe chinezul Jike Zhang, campionul olimpic en titre. Crișan și-a egalat astfel performanța din 2012, de la JO de la Londra.

La tir, campionul olimpic en titre, Alin Moldoveanu, a ratat calificarea în finala probei de puşcă 10 metri cu aer comprimat, după ce a acumulat un total de 622,7 puncte şi a încheiat pe locul 19 în calificări. Evoluţii dezamăgitoare şi la canotaj, toate echipajele care au participat în calificări urmând să lupte pentru o prezenţă în finală în recalificări.

La tenis de câmp, Monica Niculescu s-a retras de la Jocurile Olimpice din cauza unei accidentări la spate, înaintea partidei din turul secund cu rusoaica Svetlana Kuznetsova.

La tenis de masă, Daniela Dodean-Monteiro a fost eliminată în turul al treilea al probei de simplu, 0-4 cu Ai Fukuhara (Japonia).