România, în sferturile CM de handbal tineret

Sport 30 Iulie 2015 / 00:00 466 accesări

Echipa naţională de handbal masculin tineret a României s-a calificat în sferturile de finală ale turneului final al Campionatului Mondial de tineret, care are loc în Brazilia, după ce a trecut, în optimile de finală, de reprezentativa Tunisiei, la capătul unui meci cu un final „pe muchie de cuțit”, cu scorul de 29-27 (15-15). După un debut de partidă echilibrat, tricolorii „mici” au trecut la conducere, 7-5, însă africanii au revenit și au reușit să egaleze până la pauză. La reluare, Tunisia a preluat pentru prima oară conducerea, după care elevii lui Ovidiu Mihăilă s-au distanțat la trei goluri, 28-25, când mai erau două minute, grație paradelor portarului Ionuț Iancu, fost component al campioanei HCM Constanța. Africanii au marcat două goluri consecutive și au avut șansa egalării, dar au gafat incredibil, pierzând posesia după o schimbare neregulamentară, iar golgheterul Nicușor Negru a tranșat soarta calificării cu trei secunde înainte de fluierul final. Pentru România au marcat Negru 14 goluri, Rotaru 7g, Racoţea 4g, Militaru 2g, Nistor 1g și Şomlea 1g. În celelalte meciuri din optimi s-au înregistrat următoarele rezultate: Spania - Rusia 31-25, Egipt - Coreea de Sud 39-36, Danemarca - Brazilia 34-31, Suedia - Portugalia 33-30, Belarus - Qatar 36-35, Germania - Argentina 27-18 şi Franţa - Norvegia 24-20.

Pentru un loc în semifinalele competiției, România s-a duelat noaptea trecută cu reprezentativa Franței, formație care a câștigat toate cele șase partide disputate în Brazilia. În cazul unui succes, tricolorii „mici” vor depăși performanța înregistrată la ultima participare la turneul final al CM, în urmă cu zece ani, când au terminat pe locul 6. Celelalte meciuri din sferturi: Spania - Danemarca, Egipt - Suedia şi Belarus - Germania.