România învinge Ţara Galilor şi este la un punct de EURO 2019 la tineret

Fotbal / Preliminariile Campionatului European Under 21

Sport 12 Octombrie 2018 / 21:06 559 accesări

Succes pe deplin meritat obţinut vineri seară, la Cluj-Napoca, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu, de reprezentativa de fotbal Under 21 a României în penultima etapă a preliminariilor Campionatul European de tineret. Jucătorii dirijaţi de pe margine de Mirel Rădoi au învins Țara Galilor, cu scorul de 2-0, prin golurile marcate de Denis Man, în minutul 55, şi George Puşcaş, în minutul 71, astfel că tricolorii „mici” mai au nevoie de un singur punct în meciul din ultima etapă, de la Ploieşti, cu Liechtenstein.

Au evoluat următoarele formaţii - România (selecţioner Mirel Rădoi): I. Radu (cpt.) - Boboc, A. Rus, Paşcanu, Fl. Ştefan - Dr. Nedelcu, Cicâldău - Man (77 Moruţan), I. Hagi (90 Oaidă), Fl. Coman (66 G. Puşcaş) - A. Ivan; Ţara Galilor (selecţioner Rob Page): O. Evans - Norrington-Davies, Cooper, Poole (cpt.), Lewis - James, Broadhead, Baker, Morrell -. Harris (62 C. Evans), Cullen (62 Babos, 90+1 Christie-Davies). Partida a fost arbitrată la centru de Boris Marhefka (Slovacia). 12.588 de spectatori au fost în tribune, fiind stabilit un record pentru preliminariile din ultimii 30 de ani ale naţionalei de tineret.

În celălalt joc din grupă, Portugalia a surclasat Liechtenstein, în deplasare, scor 9-0.

Clasament Grupa 8: 1. ROMÂNIA 21p (golaveraj: 15-4), 2. Portugalia 19p (29-9), 3. Bosnia & Herţegovina 18p (22-7), 4. Elveţia 10p (10-15), 5. Ţara Galilor 10p (8-13), 6. Liechtenstein 0p (2-38).

Programul meciurilor din ultima etapă - marţi, 16 octombrie, ora 20.00: Ţara Galilor - Elveţia; ora 21.00: România - Liechtenstein (stadionul „Ilie Oană” din Ploiești, în direct la ProX) şi Portugalia - Bosnia & Herţegovina.