România, la o... bară de revenirea în Divizia A din Liga Europeană la fotbal pe plajă

Sport 09 Septembrie 2018 / 22:33 1021 accesări
Şansa nu a surâs tricolorilor în ultima partidă disputată la Alghero (sursa foto: Facebook Valeriu Ionita)

Naţionala de fotbal pe plajă a României a fost la câţiva centimetri de câştigarea finala turneului de promovare în Divizia A din Liga Europeană, însă norocul nu a fost de partea echipei noastre în meciul de duminică. Confruntarea cu Germania, ultima din turneul de promovare desfăşurat în localitatea italiană Alghero, a fost una interzisă cardiacilor. Nemţii au condus cu 1-0, antrenorul-jucător Marian Măciucă (de la FC Farul Constanţa) a egalat, însă tabela de marcaj arăta 4-1 în favoarea Germaniei cu şase minute înaintea încheierii timpului regulamentar de joc. Tricolorii au revenit incredibil şi au înscris de trei ori în patru minute, prin portarul Andrei Neag (FC Valencia) şi prin Marian Măciucă, de două ori. „Maci” a marcat cele trei goluri din foarfecă, impresionând din nou cu execuţiile sale. 4-4 şi în prelungiri... ghinionul a lovit decisiv, mingea şutată de Andrei Neag la ultimul atac nimerind bara laterală a porţii adverse. Au urmat loviturile de departajare, unde Germania s-a impus cu 4-3, astfel că s-a menţinut în Divizia A din Liga Europeană. Pentru formaţia noastră au marcat Marian Măciucă, Ionuţ Florea (CS Medgidia) şi Adrian Tănase (CS Farul Tuzla), însă au ratat Alin Bugălă (West Deva) şi Andrei Neag. România a reuşit totuşi o frumoasă performanţă în Italia, obţinând biletele pentru Jocurile Europene de la Minsk, turneul de fotbal pe plajă fiind programat în perioada 25-29 iunie 2019. Din lotul tricolorilor prezent în Italia au mai făcut parte portarul Valentin Dumitrică (CS Medgidia) şi jucătorii de... nisip Daniel Zaharia şi Gheorghe Andrescu (ambii de la Axiopolis Cernavodă), Iulian Răvoiu (CS Medgidia), Emil Vîrtan (West Deva) şi Bogdan Ciocănel (FC Farul Constanța).