România, pas cu dreptul în turneul preliminar de calificare la CM de handbal masculin

Sport 11 Ianuarie 2020 / 08:29 828 accesări
Ionuţ Iancu, portarul formaţiei HC Dobrogea Sud Constanţa, a avut mai multe intervenţii salvatoare

Reprezentativa de handbal masculin a României a câştigat, vineri seară, la Benevento, în Italia, prima întâlnire din turneul preliminar de calificare pentru Campionatul Mondial din 2021. Handbaliştii conduşi de selecţionerul Rareș Fortuneanu s-au impus în confruntarea cu Georgia, scor 29-24, la pauză 16-13. După ce în prima repriza s-au distanţat la şase goluri, tricolorii nu au menţinut ritmul şi adversara a recuperat pas cu pas, iar în partea a doua a jocului georgienii au preluat conducerea. Au fost ceva emoţii, dar echipa noastră a revenit şi pe final şi-a asigurat un avantaj liniştitor.

Au evoluat pentru România: M. Popescu şi I. Iancu - portari; D. Grigoraș 9 goluri, Fenici 5g, Dumitru 3g, Șimicu 3g, Thalmaier 3g, Bujor 2g, Fotache 2g, Asoltanei 1g, Mocanu 1g, Botea, Căbuț, Humet, Savenco şi Csog.

Pentru Georgia, cele mai multe goluri, şase, le-a marcat Irakli Chikovani, de la HC Dobrogea Sud Constanţa.

În celălalt meci din turneul preliminar, Italia şi Kosovo au încheiat la egalitate, scor 26-26, la pauză 11-11.

Următoarele două partide ale tricolorilor se vor disputa astfel -

Sâmbătă, 11 ianuarie, ora 19.00: Kosovo - România.

Duminică, 12 ianuarie, ora 19.00: Italia - România.

Meciurile sunt transmise în direct de Look Plus.

Echipa clasată pe primul loc în grupă se va califica în play-off-ul Campionatului Mondial din 2021.

În play-off vor fi meciuri eliminatorii, la 15/16 aprilie - turul şi 18/19 aprilie - returul, învingătoarele urmând să ajungă la baraj, de asemenea cu partide eliminatorii, programate în luna iunie. Câştigătoarele duelurile din baraj se vor califica la turneul final al Campionatului Mondial din 2021, care se va desfăşura în Egipt.