România, pentru a 23-a oară consecutiv la CM de handbal feminin

Sport 13 Iunie 2017 / 22:34 799 accesări

Marți, 13 iunie, nu au fost trei ceasuri rele pentru reprezentativa de handbal feminin a României. Jucătoarele antrenate de spaniolul Ambros Martin au câştigat şi manşa retur a barajului cu Austria, obţinând calificarea la turneul final al Campionatului Mondial programat în acest an, în Germania, în perioada 1-16 decembrie.

După victoria din tur, de la Oradea, scor 34-29, handbalistele tricolore s-au impus de o manieră categorică şi în deplasare, partida desfăşurată în localitatea austriacă Stockerau luând sfârşit cu scorul de 33-24. Chiar dacă austriecele au condus la pauză, scor 13-11, problema calificării nu a fost pusă sub semnul întrebării, în repriza a doua jocul fiind controlat de fetele noastre. Golurile României au fost reuşite de Neagu 8, Udriştoiu 5, Elisei-Ardean 5, Perianu 5, Tomescu 3, Pintea 2, Ilie 2, Dincă 1, Laslo 1 şi Zamfirescu 1.

La turneul final sunt calificate Germania, gazda turneului final, Norvegia, campioana mondială en titre, Olanda, Franţa şi Danemarca, echipele clasate pe locurile 2-4 la Campionatul European din 2016.

Din Asia şi Africa s-au calificat Angola, Camerun, Tunisia, China, Japonia şi Coreea de Sud, iar în perioada 18-25 iunie vor avea loc calificări pentru trei locuri acordate Pan America. Celelalte formaţii calificate vor fi stabilite până joi, după partidele retur din baraj.

La ediţia din 2015 a CM, România a obţinut medalia de bronz, având în palmares şi argintul mondial din 2005.

România va evolua pentru a 23-a oară consecutiv la turneul final al Campionatului Mondial handbal feminin.