România, prima victorie în campania pentru EURO 2020

Fotbal / Preliminariile CE

Sport 26 Martie 2019 / 23:51 529 accesări
Claudiu Keșerü (nr. 13) a reuşit o dublă în meciul de la Cluj-Napoca (sursa foto: Facebook Echipa națională de fotbal a României)

Marți seară, la Cluj-Napoca, reprezentativa de fotbal a României a obţinut primul succes în Grupa F a preliminariilor EURO 2020. Tricolorii au învins Insulele Feroe, cu scorul de 4-1 (C. Deac 26, Keșerü 29, 33, G. Pușcaș 63 / V. Davidsen 40-pen.), acumulând primele puncte. A fost o partidă în care formaţia noastră a înscris de trei ori în prima repriză într-un interval de şapte minute. În repriza a doua au fost aproape de gol şi Ianis Hagi, trimis în teren după pauză, dar şi Răzvan Marin, care, alături de Romario Benzar, în prima repriză, şi de Alexandru Cicâldău, în ultimele 20 de minute, au fost cei patru jucători lansaţi de Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi” care au evoluat în meciul cu Feroe. Iar pe banca de rezerve s-au mai aflat Tudor Băluţă şi Cristian Manea.

Au evoluat - România (selecționer Cosmin Contra): Tătărușanu (cpt.) - R. Benzar (46 I. Hagi), Moți, Dr. Grigore, Bancu - C. Deac, R. Marin, N. Stanciu (77 Man), Chipciu - G. Pușcaș, Keșerü (69 Cicâldău); Insulele Feroe (selecționer Lars Olsen): Nielsen - Rolantsson, A. Gregersen (cpt.), O. Faero, V. Davidsen - Bartalsstovu (67 Frederiksberg), Hendriksson, Vatnsdal (27 Baldvinsson), R. Joensen - Hansson (75 Vatnhamar) - K. Olsen. Cartonaşe galbene: N. Stanciu, Moţi, Chipciu, Dr. Grigore / Joensen, K. Olsen. Meciul a fost arbitrat de o brigadă din Turcia, avându-l la centru pe Halil Umut Meler.

Celelalte rezultate din etapa a doua a Grupei F: Norvegia - Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Quaison 86, 90+1) şi Malta - Spania 0-2 (Morata 31, 73).

Clasament: 1. Spania 6p (4-1), 2. Suedia 4p (5-4), 3. ROMÂNIA 3p (5-3), 4. Malta 3p (2-3), 5. Norvegia 1p (4-5), 6. Insulele Feroe 0p (2-6).