România s-a oprit în sferturile CM de tenis de masă la feminin

Tenis de masă România s-a oprit în sferturile CM de tenis de masă la feminin
Sport 03 Mai 2018 / 20:17 248 accesări 0 comentarii
Delegaţia României la Halmstad (sursa foto: Facebook Federația Română de Tenis de Masă)

La Campionatele Mondiale de tenis de masă pe echipe care au loc la Halmstad (Suedia), reprezentativa feminină, condusă de antrenorul constănţean Viorel Filimon, a fost eliminată în sferturile de finală. După ce au câştigat Grupa C şi s-au calificat direct în sferturile de finală, campioanele europene en titre s-au oprit la porţile semifinalelor. Joi seară, România a cedat cu scorul de 0-3 în partida cu Hong Kong.

Rezultate: Eliza Samara - Ho Ching Lee 1-3 (9-11, 5-11, 12-10, 9-11), Bernadette Szocs - Hoi Kem Doo 2-3 (11-3, 4-11, 6-11, 11-9, 9-11) şi Daniela Dodean-Monteiro - Minnie Soo 0-3 (10-12, 4-11, 4-11).

Reprezentativa masculină a ratat prezenţa în optimile de finală ale CM, după ce a fost învinsă, miercuri searî, în ultimul meci din Grupa A de Hong Kong, cu 3-2. Jucătorii antrenaţi de constănţeanul Andrei Filimon continuă în turneul locurilor 13-24.

La Campionatele Mondiale de la Halmstad, în întrecerea feminină, Coreea de Sud şi Coreea de Nord au decis să nu dispute partida din sferturile de finală între ele și să formeze o singură formaţie pentru semifinale. Solicitarea a fost aprobată de către Federaţia Internaţională de Tenis de Masă (ITTF).

Citeşte şi

România, la un pas de careul de aşi la CM de tenis de masă la feminin

Loading...

Adaugă comentariul tău

NOTĂ: Te rugăm să comentezi la subiect. Sunt interzise atacurile la persoană, limbajul vulgar sau tendenţios şi postarea materialelor publicitare. Încălcarea acestor norme va fi sancţionată cu ştergerea imediată a comentariului.