România și-a depășit cu mult obiectivul la Europenele de haltere!

Sport 14 Aprilie 2016 / 19:28 947 accesări
Dumitru Captari a obținut trei medalii de bronz la categoria 77 kg (foto: Facebook)

Sportivii români au cucerit până acum 11 medalii - trei de aur, două de argint și șase de bronz - la Campionatele Europene de la Førde, în condițiile în care Nicu Vlad, președintele Federației Române de Haltere, anunțase înaintea plecării în Norvegia că obiectivul delegației noastre, formată din nouă halterofili, este câștigarea a minimum două medalii și clasarea a cel puțin doi sportivi pe locurile 4-6!

În prima zi, la categoria 48 de kilograme feminin, Monica Suneta Csengeri a obținut medalia de aur la stilul smuls și bronzul la total. La stilul aruncat, Csengeri s-a clasat doar pe locul al șaselea. Românca obținuse un bronz și la precedenta ediție a Campionatelor Europene, în 2015, la Tbilisi, la stilul aruncat. La masculin, la categoria 56 kg, Ilie Constantin Ciotoiu a cucerit bronzul la total. La smuls, el s-a clasat pe locul 5, iar la aruncat a fost al patrulea. La acest ultim stil, Ciotoiu a fost la egalitate cu azerul Elmar Aliev în ceea ce privește greutatea ridicată. Diferența dintre cei doi s-a făcut la cântar, azerul fiind mai ușor față de român și astfel Aliev a cucerit bronzul!

A doua zi, Cristina Iovu, născută la Chișinău și care în trecut a reprezentat Republica Moldova, dar acum concurează sub steagul României, a obținut trei medalii la 53 kg: aur la total și la aruncat, bronz la smuls. În perioada când reprezenta Moldova, ea a câștigat trei medalii de aur la Campionatele Europene, în 2012, și medalia de bronz la Jocurile Olimpice de la Londra, în același an.

În a treia zi a CE din Norvegia, Irina Lăcrămioara Lepșa a cucerit două medalii de argint la 58 kg. Lepșa a ratat podiumul la stilul smuls, unde a ocupat doar locul 5, însă la aruncat și la total a încheiat de fiecare dată pe poziția secundă. Concursul a fost dominat autoritar de Boianka Kostova (Azerbaidjan), născută în Bulgaria, care a câștigat toate cele trei medalii de aur. Lepșa mai avea în palmares șase medalii la Campionatele Europene. În 2013, la categoria 63 kg, obținea un aur și două medalii de argint, iar în 2015, când evolua la categoria 58 kg, câștiga două medalii de argint și una de bronz.

Bilanțul României a ajuns la 11 medalii miercuri, când Dumitru Captari, sportiv originar din Republica Moldova, a urcat de trei ori pe podium la categoria 77 kg: bronz la ambele stiluri, smuls și aruncat, și la total. Podiumul acestei categorii a fost identic la ambele stiluri, implicit și la total, armenii Andranik Karapetian și Tigran Martirosian ocupând primele două poziții. Captari a ratat argintul din cauza greutății corporale mai mari (76,62 kg față de 76,44 kg ale lui Martirosian). La această categorie am mai avut un reprezentant, pe Răzvan Martin (medaliat cu bronz la JO 2012, dar la 69 kg), care a ocupat locul 13 la smuls, 14 la aruncat şi 13 la total.

În clasamentul pe medalii, România ocupă locul secund la capitolul număr total, doar Turcia, cu 12 medalii, având mai multe. România mai are în competiție doi sportivi, Gabriel Sîncrăian și Gheorghii Cernei, care vor concura joi seară la categoria 85 kg.

Rezultatele de la această ediție a Campionatelor Europene nu vor conta pentru România în vederea calificării la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro. „România are deja patru locuri calificate, așa că rezultatele de la Campionatele Europene nu vor mai conta. Doar pentru țările care nu au niciun sportiv calificat la Rio această competiție este importantă. Noi avem cinci poziții pentru Jocurile Olimpice, dar practic vom duce la Rio doar patru sportivi. Asta pentru că suntem penalizați cu un loc de federația internațională, din cauza numărului de rezultate pozitive la testele antidoping ale sportivilor noștri în actualul ciclu olimpic. Alte țări sunt penalizate cu mai multe poziții pentru doping, dar mi-e greu să cred că ni se va permite nouă să mergem cu cinci”, a explicat Nicu Vlad.