România U17 a învins Tromso U17

În meci amical

Sport 04 Februarie 2015 / 00:00 868 accesări

Reprezentativa de fotbal sub 17 ani a României a învins, scor 3-2 (2-0), într-o partidă amicală susţinută în stagiul de pregătire din Antalya, echipa similară a formaţiei norvegiene Tromso, informează frf.ro. Golurile partidei au fost marcate de Ianis Hagi, Carlo Casap şi Adrian Petre. Pentru acest meci, selecționerul Bogdan Vintilă a utilizat șase componenți ai Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi”, Tiberiu Căpușă, Carlo Casap, Ianis Hagi, Andrei Ciobanu, Andrei Vlădescu și Virgil Ghiță, în timp ce Kilyen Szabolcs și Florinel Coman, alți doi jucători ai Academiei Hagi, nu au evoluat. Tricolorii au deschis scorul în prima repriză prin Ianis Hagi, cu un șut din marginea careului, rezultatul la pauză, 2-0 pentru România, fiind stabilit de o altă speranță a Academiei Hagi, Carlo Casap, acesta transformând o lovitură liberă. Pentru România a mai punctat în repriza secundă și arădeanul Adrian Petre.

Selecționerul Bogdan Vintilă a început meciul în următoarea formulă: Poiană - Căpușă, Ciobotariu, Fridrich, Copaci - Costache, Casap - Ianis Hagi - Ciobanu, Dimitriu, Codrean. În repriza secundă au evoluat: Mândrea - Vlădescu, Gîsă, Ghiță, Tudorancea - Kanaloș, Tănase - Tîrșa - Dobre, Petre, Blănaru. Următoarele amicale din Antalya ale României U17 vor avea loc contra formaţiilor Young Boys Berna U18 (6 februarie), Ungaria U17 (8 februarie) și Silkeborg U18 (10 februarie).