România U21 a remizat cu Portugalia U21, în preliminariile EURO 2019

Vineri seară, la Ovidiu

Sport 10 Noiembrie 2017 / 21:42 1548 accesări

Dennis Man a marcat golul tricolorilor în repriza a doua

Reprezentativele de tineret ale României și Portugaliei au încheiat la egalitate, scor 1-1, întâlnirea disputată vineri seară, pe terenul „Central” din cadrul Academiei de Fotbal „Gheorghe Hagi” de la Ovidiu, în Grupa 8 de calificare la EURO 2019 Under-21. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 16, prin Diogo Gonçalves, iar jucătorii antrenaţi de Daniel Isăilă au egalat în minutul 66, prin Dennis Man, mingea şutată de mijlocaşul de la FCSB fiind deviată uşor de fundaşul F. Ferreira.

Pentru România U21 a fost prezent în teren pe întreaga durată a partidei constănțeanul Alexandru Cicâldău, mijlocaşul Viitorului jucând alături de alți patru jucători crescuți la Academia de Fotbal „Gheorghe Hagi”: Cristian Manea, Răzvan Marin, Florinel Coman și Ianis Hagi.

Au evoluat următoarele formaţii - România: I. Radu (cpt.) - Cr. Manea, Nedelcearu, Paşcanu, A. Radu - Cicâldău, R. Marin - D. Man, I. Hagi (65 A. Petre), Fl. Coman (90+4 Balaure) - G. Puşcaş (84 M. Dobre); Portugalia: J. Pereira - Dalot, Ruben Dias, F. Ferreira, Ribero - Eustaquio, P. Rodriguez, P. Delgado - D. Gonçalves (60 Leao), Carvalho (52 J. Felix), Jota (cpt.) (86 Gil Dias).

În urma acestei remize, România a acumulat 11 puncte din cinci meciuri disputate, iar marţi, 14 noiembrie, de la ora 20.00, va întâlni, în deplasare, Ţara Galilor.