Ronnie O’Sullivan a egalat recordul lui Steve Davis

După ce a câștigat Campionatul Regatului Unit la snooker

Sport 11 Decembrie 2017 / 16:20 1143 accesări
Ronnie O’Sullivan are acum șase victorii în UK Championship

Jucătorul englez Ronnie O’Sullivan l-a învins pe compatriotul său Shaun Murphy cu 10-5, în finala Campionatului Regatului Unit la snooker, al doilea cel mai important turneu al sezonului, după Campionatul Mondial. Este a șasea oară când O’Sullivan se impune în turneul de la York, egalând astfel recordul de trofee deținut până acum de Steve Davis, care se impusese în 1980, 1981 și apoi în perioada 1984-1987. Per total, este al 31-lea trofeu al carierei pentru O’Sullivan.

Ronnie a avut un parcurs fără probleme până la finală, cu o singură excepție, meciul din optimi de finală cu thailandezul Sunny Akani, care a condus cu 5-4 și a avut bilă de 6-4! În cele din urmă, „Racheta” s-a impus cu 6-5. De cealaltă parte, Murphy a avut de asemenea un singur meci greu până la finală, cel contra lui Liam Highfield din turul secund, câștigat tot în joc decisiv.

În finală, Murphy a condus cu 1-0, după un break de 123 de puncte, dar Ronnie a trecut în avantaj, scor 2-1, reușind la rândul său un break de 103 puncte, în jocul trei. La pauza primei sesiuni, scorul a fost egal, 2-2. O’Sullivan s-a desprins la 4-2 în startul reprizei secunde, însă Murphy a egalat la 4, acesta fiind scorul după prima sesiune. Cea decisivă a început la fel de echilibrat, cu câte un joc câștigat de fiecare parte. Apoi, O’Sullivan a reușit un break de 104 puncte și s-a desprins ulterior la 7-5. După pauza dintre reprize, seria lui O’Sullivan a continuat cu breakuri mari, 103, 86 și 59 de puncte, iar Murphy nu a mai găsit vreun răspuns.

O’Sullivan a reușit 10 breakuri de peste 100 de puncte de-a lungul turneului, însă cel mai mare break al turneului i-a aparținut galezului Michael White, cu 142 de puncte. Pentru victoria din finală, Ronnie O’Sullivan a primit un cec de 170.000 de lire sterline, grație căruia a urcat pe locul 2 în clasamentul mondial. Shaun Murphy a încasat 75.000 de lire sterline.

Următorul turneu al sezonului este Openul Scoțian, care se desfășoară între 11 și 17 decembrie, la Glasgow.

Rezultate înregistrate în optimi de finală (s-a jucat în sistemul cel mai bun din 11 jocuri):

Ryan Day (Țara Galilor) - Hang Li (China) 6-5

Mark Joyce (Anglia) - Lyu Haotian (China) 6-4

Shaun Murphy (Anglia, favorit nr. 5) - Ricky Walden (Anglia) 6-1

Mark King (Anglia) - John Higgins (Scoția, favorit nr. 4) 6-5

Stephen Maguire (Scoția) - Graeme Dott (Scoția) 6-2

Joe Perry (Anglia) - Mark Allen (Irlanda de Nord, favorit nr. 6) 6-4

Ronnie O’Sullivan (Anglia, favorit nr. 7) - Akani Songsermsawad (Thailanda) 6-5

Martin Gould (Anglia) - Xiao Guodong (China) 6-4