Rusia, ca şi calificată în optimile de finală ale CM

CM de fotbal Rusia 2018 / GRUPA A: RUSIA - EGIPT 3-1

Sport 19 Iunie 2018 / 23:15 642 accesări
Denis Cheryshev l-a egalat pe Cristiano Ronaldo în fruntea clasamentului golgheterilor (sursa foto: Facebook FIFA World Cup)

Confruntarea de marţi seară de la Sankt Petersburg, dintre Rusia şi Egipt, din etapa a doua a Grupei A, s-a încheiat cu victoria gazdelor, scor 3-1, ruşii fiind cu un pas în optimile de finală ale Cupei Mondiale, fiind greu de crezut că Arabia Saudită poate produce o mare surpriză în meciul cu Uruguay. După 0-0 la pauză, Rusia a punctat decisiv în prima parte a reprizei secunde, autogolul lui Fathy, din minutul 47, şi reuşitele lui Cheryshev, din minutul 59, şi Dzyuba, din minutul 62, rezolvând problema învingătoarei. Mohamed Salah a înscris golul de onoare al „faraonilor” dintr-un penalty acordat de VAR, în minutul 73.

Scor final: Rusia - Egipt 3-1.

Au evoluat următoarele formaţii - Rusia (selecţioner Stanislav Cherchesov): Akinfeev - M. Fernandes, Kutepov, S. Ignashevich, Zhirkov (86 Kudriashov) - Gazinskiy, Zobnin, Samedov, Golovin - Cheryshev (74 Kuziaev), Dzyuba (79 Smolov); Egipt (selecţioner: Hector Cuper): El Shenawy - Fathy, Gabr, Hegazy, Abdelshafi - Elneny, Hamed (64 Warda) - M. Salah, Elsaid, M. Trezeguet (68 Sobhi) - Mohsen (82 Kahraba). Cartonaşe galbene: Smolov / M. Trezeguet. Meciul a fost arbitrat de Enrique Caceres (Paraguay).

Clasament Grupa A: 1. Rusia 6p (golaveraj: 8-1), 2. Uruguay 3p (1-0), 3. Egipt 0p (1-4), 4. Arabia Saudită 0p (0-5).

Celălalt meci din etapa a doua se va disputa miercuri, 20 iunie, de la ora 18.00: Uruguay - Arabia Saudită (Rostov-pe-Don).