Să se rejoace meciul FC Barcelona - Paris Saint-Germain!

Sport 12 Martie 2017 / 15:17 403 accesări
Golul lui Sergi Roberto a trimis FC Barcelona în sferturile Ligii Campionilor, la capătul unei partide care a intrat în istoria fotbalului

O petiţie pentru rejucarea partidei dintre FC Barcelona şi Paris Saint-Germain, din Liga Campionilor, a fost lansată pe platforma change.org, ca urmare a deciziilor controversate luate de arbitrul Deniz Aytekin, iar până în prezent a fost semnată de peste 30.000 de oameni. Luis Melendo Olmedo, iniţiatorul petiţiei, şi-a motivat demersul prin prisma greşelilor comise de arbitrul german de origine turcă. Până în prezent, 31.620 de oameni au semnat petiţia şi cer rejucarea partidei.

Reamintim că FC Barcelona a dispus miercuri seară de Paris Saint-Germain cu scorul de 6-1, pe teren propriu, şi s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, chiar dacă în tur pierduse cu scorul de 4-0. A fost o „remontada” unică în istoria Ligii Campionilor la fotbal! Marcatori: Luis Suarez (minutul 3), Layvin Kurzawa (40 - autogol), Lionel Messi (50 - penalty), Neymar (88, 90+1 - penalty) și Sergi Roberto (90+5), pentru gazde, respectiv Edinson Cavani (62).

Luis Melendo Olmedo a prezentat 13 momente cu probleme de arbitraj ale partidei, argumentate cu imagini, pentru a-şi justifica petiţia:

Minutul 3: gol din ofsaid al lui Suarez (acordat, 1-0 pentru FC Barcelona)

Minutul 11: Penalty neacordat pentru henț în careu comis de Mascherano

Minutul 23: Pique merita cartonaș roșu direct

Minutul 42: A doua infracțiune clară pentru care Pique merita cartonaș galben, fază încheiată cu un galben pentru Cavani!

Minutul 45: Trei minute şi jumătate de prelungire

Minutul 50: Penalty inexistent la Neymar (transformă Messi, pentru 3-0)

Minutul 54: A doua simulare pentru penalty a lui Neymar, care necesita o sancţiune

Minutul 64: Fault al lui Neymar la care trebuia să se acorde cartonaș roșu

Minutul 78: Penalty neacordat pentru un henţ al lui Pique

Minutul 85: Penalty neacordat pentru o intrare a lui Mascherano la Di Maria

Minutul 90: Cinci minute de prelungire (până când marchează Barça...)

Minutul 90+1: Simulare a lui Suarez la care se acordă penalty (transformă Neymar pentru 5-1)

Minutul 90+2: Al doilea galben neacordat lui Suarez pentru simulare (avea deja unul).