Sabina Martiș, locul al doilea în Cupa Riposta la sabie feminin

29 Ianuarie 2017 / 22:52 469 accesări

Scrimera română Sabina Martiș, de la CSA Steaua, a ocupat locul al doilea la Cupa Riposta, etapă din Circuitul European de cadeți, la sabie feminin individual, desfășurată duminică în Sala Polivalentă din București, după ce a fost învinsă în finală de ucraineanca Olena Pisarenko, scor 15-11, potrivit site-ului Federației Române de Scrimă.

La startul competiției s-au aliniat 81 de sportive, dintre 39 au fost din România.

În semifinale, Martiș a dispus de elvețianca Ariane Lebel cu 15-12, iar Pisarenko a trecut de Natalia Bugaevski (R. Moldova), cu 15-12.

Invitat special al organizatorilor la festivitatea de premiere a fost Ana-Maria Popescu, campioana olimpică de spadă cu echipa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro.

Concursul a fost ultima etapă din Circuitul European de cadeți, la sabie feminin și masculin, din sezonul 2016-2017. Următoarea competiție importanta la cadeți și juniori va avea loc la Plovdiv (Bulgaria), Campionatele Europene, în perioada 28 februarie-9 martie.