Săgeata Stejaru, echipa care a dominat Trofeul „Telegraf“ în ultimul deceniu

Al cincilea trofeu începând cu 2005

Sport 22 Februarie 2016 / 17:55 3142 accesări

Săgeata Stejaru (echipament alb-albastru) a rezistat atacurilor celor de la FC Constanța Marina în finalul partidei

Întâlnirea dintre Săgeata Stejaru și Constanța Marina a oferit multe dueluri spectaculoase

Săgeata Stejaru a controlat prima repriză a meciului cu Oportun Mangalia

Oportun Mangalia a revenit spectaculos în repriza a doua a confruntării cu Săgeata Stejaru

Confruntarea dintre FC Constanța Marina și Oportun Mangalia nu s-a jucat în culise

Oportun Mangalia a forțat egalarea în repriza a doua a meciului cu FC Constanța Marina

Pornită la drum cu 27 de formații, ediţia a 25-a a Trofeului „Telegraf” la fotbal în sală, cea mai veche competiție de acest gen din ţară rezervată veteranilor, a luat sfârșit sâmbătă seară, în Sala Sporturilor din Constanța, odată cu disputarea turneului final în întrecerea rezervată jucătorilor cu vârsta peste 35 de ani. Duelul dintre cele trei echipe implicate în lupta pentru cucerirea trofeului a fost câștigat de Săgeata Stejaru, în urma unor partide echilibrate, încheiate cu următoarele rezultate: Săgeata Stejaru - Oportun Mangalia 3-3 (3-0), Săgeata Stejaru - FC Constanța Marina 2-1 (2-0) și FC Constanța Marina - Oportun Mangalia 1-0 (1-0). Despre Săgeata Stejaru se poate spune că este echipa care a dominat Trofeul „Telegraf” în ultimul deceniu, adjudecându-și trofeul în 2005, 2006, 2009, 2014 și 2016. În plus, Săgeata a mai ocupat locul 2 în 2012, locul 3 în 2008 și 2015, precum și locul 4 în 2010 și 2011. Ajunsă pentru prima oară în plutonul fruntaș, FC Constanța Marina a fost foarte aproape de câștigarea trofeului, dar s-a mulțumit în cele din urmă cu poziția secundă, în urma victoriei din meciul cu Oportun Mangalia, formație ajunsă și ea, în premieră, pe podiumul Trofeului „Telegraf”.

Lista câștigătoarelor prețiosului trofeu cuprinde 13 echipe, foștii jucători de la FC Farul Constanţa având șapte trofee la activ (1994, 1995, 1996, 1997, 1998, 1999 și 2001). Urmează în acest clasament, cu cinci trofee câştigate, Săgeata Stejaru (2005, 2006, 2009, 2014 și 2016), cu câte două trofee - Portul Constanţa (1992 și 1993) şi APC & CZC Constanţa (2002 și 2003), iar cu câte un singur trofeu în palmares sunt nouă echipe: Talpac Constanţa (2000), Ştiinţa Constanţa (2004), Voinţa Constanţa (2007), Municipal Constanţa (2008), Olimpic-Ştiinţa Constanţa (2010), Alpha-Ştiinţa Constanţa (2011), Arca ANR Constanţa (2012), Club 29 Constanţa (2013) și ACS Performer Constanța (2015).

La ediția a 25-a s-au marcat în total, în cele două turnee, cel principal și „ultra” old-boys, 726 de goluri în 109 partide, o medie de peste șase goluri pe meci, 24 de reușite fiind consemnate în ultimele cinci partide disputate sâmbătă.

Sponsorul tehnic al echipei Telegraf și al turneului - firma de echipament sportiv SC Evelyn Sport SRL (contact: 0727.056.562 - Cristian Daniel).

Trofeul „Telegraf” a fost organizat de cotidianul „Telegraf”, în parteneriat cu Asociația Județeană de Fotbal Constanța și Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.