Şahtior Doneţk a pierdut meciul de pe teren propriu cu Zorya

16 Mai 2016 / 07:52 407 accesări

Şahtior Doneţk, echipa antrenată de Mircea Lucescu, a pierdut, duminică seară, meciul de pe teren propriu cu Zorya, scor 2-3, în ultima etapă a primei ligi de fotbal din Ucraina, iar Şahtior încheie sezonul pe locul doi.

Ferreyra (în minutul 32) și Gladky (minutul 74) au înscris pentru Şahtior, dar Totovytsky a prins o zi fenomenală şi a înscris de trei ori pentru Zorya (minutele 56, 61 şi 82), în condiţiile în care a fost introdus pe teren după pauză. Mai mult, Andriy Totovytsky este împrumutat de la echipa a doua a lui Șahtior.

În urmat acestui rezultat, Șahtior a încheiat campionatul pe locul doi, cu 63 de puncte, la 7 lungimi de câștigătoarea titlului, Dinamo Kiev. Șahtior a câştigat ultima oară titlul în sezonul 2013-2014 şi are nouă astfel de trofee în palmares.

La finalul partidei de duminică, Mircea Lucescu a declarat pentru DolceSport că a odihnit mai mulţi titulari în vederea finalei Cupei Ucrainei, de sâmbăta viitoare, împotriva aceleeaşi echipe. "Sâmbată va fi cu totul alt joc din partea noastră. Sunt 6 jucători lăsaţi acasă care vor intra pentru finala cupei. Mă aştept la un meci extrem de dificil, Zorya este o echipă agresivă", a spus Mircea Lucescu.

Mircea Lucescu va pleca de la Şahtior la finalul sezonului, întrucât îi expiră contractul. Presa internaţională a oferit multe destinaţii pentru tehnicianul român. După ce turcii au scris că românul va ajunge la Fenerbahce, Galatasaray sau Trabzonspor, acum francezii notează că tehnicianul în vârstă de 70 de ani va antrena în Ligue 1, pe AS Monaco.