Samara a adus o nouă victorie pentru România

Tenis de masă / Preliminariile CE 2017

Sport 14 Decembrie 2016 / 16:42 1026 accesări
Eliza Samara a obținut două succese în confruntarea cu Grecia

Naționala feminină de tenis de masă a României, pregătită de antrenorul constănțean Viorel Filimon, a învins reprezentativa Greciei, cu scorul de 3-1, marți seară, la Pireu, în Grupa B a preliminariilor Campionatului European 2017. Lidera tricolorelor, constănțeanca Eliza Samara, locul 20 ITTF, a avut din nou o prestație excelentă, reușind să câștige ambele partide disputate. Sportiva legitimată la CS Farul s-a impus clar în duelurile cu Aikaterini Toliou, locul 195 ITTF, cu 3-0 (13-11, 11-7, 11-7), și Ioanna Gerasimatou, locul 415 ITTF, cu 3-0 (11-3, 11-3, 11-7), al treilea punct fiind adus de Bernadette Szocs, locul 70 ITTF, care a trecut de Konstantina Paradi, locul 1.160 ITTF, cu 3-0 (11-6, 11-7, 11-9). Gazdele au punctat prin Filareti Exarchou, locul 320 ITTF, care a învins-o pe Camelia Poștoacă-Iacob, locul 113 ITTF, cu 3-2 (2-10, 5-11, 4-11, 11-4, 11-9).

În urma acestui rezultat, tricolorele conduc în clasamentul Grupei B, cu punctaj maxim, 6, după primele trei runde, devansând Olanda, 3p (2j) și Grecia 3p (3j). Următoarea partidă pentru elevele lui Viorel Filimon, ultima din această grupă, este programată pe 24 ianuarie, la București, când vor întâlni Olanda, pe care au învins-o în deplasare cu 3-1. Câștigătoarea grupei se califică la turneul final, iar echipa clasată pe locul secund susține un baraj.