Șapte eșecuri consecutive pentru CSU Neptun

Handbal (f) / Divizia A, etapa a 16-a: CSU NEPTUN - ȘTIINȚA BUCUREȘTI 24-34

Sport 21 Februarie 2016 / 14:47 574 accesări

Golurile marcate de interul Mariana Filip nu au scăpat CSU Neptun de un nou eșec

Ionuț Pușcașu s-a agitat pe marginea terenului, la debutul în funcția de antrenor principal

În ciuda diferenței mari de pe tabela de marcaj, jucătoarele celor două echipe nu s-au menajat niciun moment

Interul Anca Birton nu a avut succes în fața defensivei bucureștene

Adrian Mușat a înscris doar de două ori în poarta formației din Capitală

Cu Ionuț Pușcașu pe banca tehnică, acesta asigurând interimatul după ce principalul Cristian Bărbulescu a demisionat, CSU Neptun a bifat a șaptea înfrângere consecutivă, cedând fără drept de apel, scor 24-34 (11-16), în confruntarea cu Știința București disputată sâmbătă, pe teren propriu, în etapa a 16-a din Seria A a Diviziei A de handbal feminin. Constănțencele au ținut pasul cu adversarele doar în primele 20 de minute, dar, în ciuda eforturilor făcute de golghetera Mariana Filip, care a fost din nou cea mai bună marcatoare a formației de pe litoral, bucureștencele s-au impus la scor.

„Am întâlnit o echipă bună, care are jucătoare cu experiență, de care ne-am ținut aproape până spre finalul primei reprize. După pauză, am făcut multe greșeli și adversarele s-au distanțat. Voi rămâne pe banca tehnică până în vară, iar obiectivul este clasarea în locurile 5-8. Mi-am mai fixat un obiectiv personal, să obținem 4 victorii în ultimele 6 meciuri”, a spus antrenorul Ionuț Pușcașu.

Pentru CSU Neptun au marcat: Filip 12 goluri, Căldare 4, Ciuică 3, Muşat și Bari câte 2, Ciucanu 1.

Celelalte rezultate ale etapei: CSM Bucureşti II - HM Buzău 24-27; ACS Şc.181 SPP Bucureşti - Ştiinţa Bacău 28-28; HCF Piatra Neamţ - CSU Danubius Galaţi 20-25; CSU Târgovişte - ACS Spartac Bucureşti 29-36. HC Activ CSO Ploieşti a stat.

Clasament: 1. CS HM Buzău 43p (golaveraj: 477-343); 2. Danubius Galați 40p (433-254); 3. Știința București 33p (442-343); 4. HCF Piatra Neamț 30p (403-348); 5. CSM București II 28p (368-331); 6. HC Activ CSO Plopeni 21p (343-339); 7. Știința Bacău 14p (389-429); 8. Spartac București 11p (293-391); 9. CSU NEPTUN CONSTANŢA 6p (342-438); 10. CSU Târgoviște 6p (327-473); 11. ACS Șc. 181 SSP București -5p (165-273) - formație penalizată pentru nerespectare cerințe vârstă.