Şapte medalii constănţene

Ediţia a 7-a a Jocurilor Francofoniei

Sport 16 Septembrie 2013 / 00:00 359 accesări

Sportivii constănţeni de la CS Farul au avut o prestaţie excelentă la cea de a 7-a ediţie a Jocurilor Francofoniei, competiţie care s-a desfăşurat săptămâna trecută la Nice, în Franţa, reuşind să cucerească şapte medalii. Eroina delegaţiei venite din oraşul de la malul mării a fost Cristina Hîrîci, pregătită de Viorel Filimon şi Liliana Sebe, care şi-a trecut în cont trei medalii la tenis de masă: două de aur, în probele de simplu şi dublu mixt, şi una de argint, în întrecerea de echipe. Celelalte medalii au venit de la atletism, seria fiind deschisă de Andreea Ogrăzeanu, clasată pe locul secund în proba de 100 m, la egalitate de timp cu învingătoarea. Sportiva pregătită de Cristina Manea a fost la un pas să mai bifeze o medalie în proba de 200 m, dar a încheiat doar pe locul 4. A urmat-o Adrian Vasile, antrenat de Gabriela Voiculescu, care a încheiat pe ultima treaptă a podiumului proba masculină de săritură în lungime.

Palmaresul excelent a fost completat sâmbătă, în ultima zi a întrecerilor de atletism, când constănţenii au mai cucerit două medalii. Mare favorită în proba de aruncarea greutăţii, Anca Heltne şi-a respectat statutul, adjudecându-şi medalia de aur. Sportiva pregătită de Gabriel Bădescu a dominat autoritar întrecerea, performanţa sa, 17,14 m, fiind cu aproape doi metri mai bună decât cea realizată de ocupanta locului secund. La un pas de medalia de aur a fost şi Cristina Toma, în proba feminină de triplusalt. Eleva antrenoarei Vali Ionescu s-a clasat pe locul secund, dar săritura sa a fost egală cu a câştigătoarei, 13.92 m, constănţeanca ratând victoria deoarece a doua performanţă a sa a fost mai slabă decât a adversarei.