Şapte sportivi constănţeni s-au calificat la JO 2016

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
COSR a anunţat componenţa delegaţiei României care va merge la Rio

Şapte sportivi constănţeni s-au calificat la JO 2016

Sport 10 Iulie 2016 / 12:56 722 accesări
Eliza Samara, campioana europeană en titre, merge la Rio cu gândul de a “sparge zidul asiatic” din tenisul de masă feminin

Eliza Samara, campioana europeană en titre, merge la Rio cu gândul de a “sparge zidul asiatic” din tenisul de masă feminin

Comitetul Executiv al Comitetului Olimpic şi Sportiv Român a aprobat componenţa delegaţiei României care va participa la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro, programate în perioada 5-21 august, şi care cuprinde 96 de sportivi şi 7 rezerve. Printre aceştia se numără şapte constănţeni, Cătălina Ponor (CS Farul, gimnastică), portdrapelul României, Simona Halep şi Horia Tecău (ambii tenis de câmp), Eliza Samara (CS Farul, tenis de masă), Cristina Bujin (CS Farul, atletism, triplusalt), Aurelian Ciocan şi Cosmin Lulciuc (CS Agigea, Kaiac 4 pe distanţa de 1.000 de metri).

Gimnasta Larisa Iordache va merge în Brazilia din postura de rezervă a triplei campioane olimpice Cătălina Ponor, participarea Simonei Halep este pusă sub semnul întrebării, tenismena constănţeană anunţând că este posibil să se retragă din cauza virusului Zika, în timp ce canoiştii Leonid Carp şi Ştefan Strat nu au fost incluşi în delegaţie, chiar dacă le-a fost ridicată suspendarea pentru dopaj cu Meldonium. Atletele din ştafeta de 4x400 de metri au reuşit sâmbătă un rezultat bun la Campionatele Europene de atletism şi se află între primele 16 ştafete din lume în acest moment, criteriul principal de calificare în această probă, o decizie privind prezenţa la JO 2016 urmând să se ia luni. De asemenea, se aşteaptă încă răspunsul de la WADA în privinţa atletului Mihai Donisan, săritorul în înălţime efectuând un test suplimentar antidoping, pentru a risipi orice suspiciune vizavi de urmele de meldonium găsite în organismul său.

Lista aprobată în Comitetul Executiv al COSR - atletism (18 sportivi): Elena Daniela Cîrlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu – maraton; Andreea Arşine, Claudia Nicoleta Ştef, Ana Veronica Rodean – 20 km mars; Marius Cocioran, Narcis Ştefan Mihăila – 50 km marş; Alina Rotaru – săritura în lungime; Elena Andreea Panţuroiu, Cristina Bujin şi Marian Oprea – triplusalt; Florina Pierdevară – 800 m, Bianca Răzor – 400m; Andrei Gag, Rareş Andrei Toader – aruncarea greutăţii; Ancuţa Bobocel – 3000 m obstacole; Claudia Mihaela Bobocea – 800 m; box (1): Mihai Nistor (+ 91kg); canotaj (19): Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru – patru rame fără cârmaci (4-); George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie – doi rame (2-); Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Mădălina Bereş, Adelina Boguş, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea şi Irina Dorneanu – opt rame cu cârmaci (8+) şi Iuliana Popa – rezervă; Elena Lavinia Târlea şi Laura Oprea – doi rame (2-). Ionela Livia Lehaci şi Gianina Beleagă – dublu vâsle categorie uşoară (L2x); ciclism (1): Serghei Ţvetcov; gimnastică artistică (4): Marian Drăgulescu, Andrei Vasile Muntean şi Cătălina Ponor – individual compus. Larisa Iordache - rezervă; gimnastică ritmică (1): Ana Luiza Filiorianu – individual compus; haltere (4): Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg) si Gabriel Sâncrăian (85 kg); handbal (15): Conducerea tehnică a echipei reprezentative de handbal a României le va alege pe cele 14 jucătoare titulare şi o rezervă, care vor merge la Rio 2016, din următorul lot lărgit: Valentina Neli Ardean Elisei, Aurelia Brădeanu, Eliza Iulia Buceschi, Florina Maria Chintoan, Laura Chiper, Melinda Anamaria Geiger, Oana Andreea Manea, Ionica Munteanu, Cristina Georgiana Neagu, Gabriela Perianu, Crina Elena Pintea, Ibolya Gabriella Szucs, Ana Maria Tănăsie, Bianca Elena Tiron, Aneta Udristioiu, Paula Claudia Ungureanu, Patricia Maria Vizitiu, Maria Mădălina Zamfirescu şi Denisa Ştefania Dedu; înot (5): Robert Glinţă, Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Coste si Daniel Macovei; judo (4): Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chiţu (52 kg), Corina Căprioriu (57 kg) şi Daniel Natea (+100 kg); kaiac-canoe (6): Valentin Cameneschi, Aurelian Ciocan, Cosmin Lulciuc, Răzvan Oltean – K4 - 1000 m; Iuliana Andreea Ţăran, Irina Lauric – K2 - 500 m; lupte (5): Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg) – lupte greco-romane; Emilia Alina Vuc (48 kg) – lupte feminin; Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg) – lupte libere; scrimă (6): Mălina Călugăreanu – floretă individual; Tiberiu Dolniceanu – sabie individual; Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria Popescu – spadă individual şi echipe, Loredana Dinu (rezervă) – spadă echipe; tenis de masă(5): Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro – simplu şi echipe, Bernadette Cynthia Szocs – echipe, Adrian Crişan şi Ovidiu Ionescu – simplu; tenis (5): Simona Halep – simplu, Irina Begu, Monica Niculescu – simplu şi dublu, Horia Tecău şi Florin Mergea – dublu; tir sportiv (1): Alin George Moldoveanu – 10 m puşcă aer comprimat.

Citeşte şi:

Halep, criticată dur de Drăgulescu

Lacrimi de fericire pentru Cătălina Ponor

Cătălina Ponor, în fruntea delegaţiei tricolore la Rio



12
Pagina a fost generata in 0.1958 secunde