S-au decis sferturile de finală la Trofeul „Telegraf”

În turneul principal

Sport 13 Martie 2017 / 00:19 5242 accesări

Ancora Mangalia a primit „lingura de lemn”, ocupând ultimul loc în turneul principal

Emilian Lazăr (în verde) a marcat de patru ori pentru NGM Inter Năvodari

Omer Ervin (nr. 7) a înscris de patru ori pentru Vertiroll, dar CS Eforie s-a calificat fără emoţii în sferturi

Municipal (în bleu) a marcat golul de onoare în finalul întâlnirii cu SSC Farul

ASC Săgeata Stejaru a avut emoţii în confruntarea cu Athletic Club 1973 Constanța (în echipament alb-negru)

Ionuţ Oselinsche (tricou alb) a reuşit o dublă pentru Macedonia Ovidiu, care a ajuns în sferturile de finală

Disputate duminică seară, în Sala Sporturilor din Constanța, ultimele patru confruntări din optimile de finală ale turneului principal din cadrul ediţiei a 26-a a Trofeului „Telegraf” la fotbal în sală, cel mai vechi turneu de acest gen din țară rezervat veteranilor, au stabilit ţintarul sferturilor de finală.

Dacă CS Eforie (locul 2 în grupa E) şi SSC Farul Constanţa (locul 2 în grupa A) nu au avut emoţii în duelurile cu Vertiroll Constanţa (locul 3 în grupa B), respectiv Municipal Constanţa (locul 2 în grupa C), ultimele două întâlniri de duminică au fost pe muchie de cuţit.

La capătul unui meci extrem de spectaculos, ASC Săgeata Stejaru (locul 1 în grupa A) s-a impus cu 2-0 în meciul cu Athletic Club 1973 Constanța (locul 4 în grupa B), dar golurile au fost marcate în ultimele două minute. Athletic a evoluat curajos, cu Tiberiu Curt dirijând excelent apărarea şi Mugurel Cornăţeanu în ofensivă, însă a plătit tribut unei greşeli în apărare, speculată imediat de Gigel Coman. Marian Popa a închis conturile la următorul atac, iar ASC Săgeata merge în sferturi cu emoţii, mai greu decât se aştepta.

Ultimul duel din optimile de finală, dintre Macedonia Ovidiu (locul 2 în grupa D) şi Victoria Mihai Viteazu (locul 2 în grupa B) a fost şi el la un pas să ajungă în prelungiri. Macedonia a fost egalată după ce a condus cu 2-0, dar golul calificării a venit pe final.

În urma acestor rezultate, întâlnirile din sferturile de finală ale turneului rezervat jucătorilor cu vârsta peste 35 de ani sunt următoarele: ASC Săgeata Stejaru - FC Năvodari, Voința Valu lui Traian - SSC Farul Constanţa, Chimpex Constanța - Macedonia Ovidiu şi Săgeata Stejaru - CS Eforie.

Sferturile vor avea loc sâmbătă, 18 martie, iar semifinalele turneului principal şi finalele din turneul "ultra old-boys" se vor disputa duminică, 19 martie, în Sala Sporturilor din Constanţa.

ANCORA MANGALIA A PRIMIT „LINGURA DE LEMN”

În partidele de clasament desfăşurate duminică, Ancora Mangalia a cedat la loviturile de la 7 metri în disputa cu Farul Tuzla, iar ultima clasată, Ancora, a fost recompensată de organizatori cu tradiţionala „lingură de lemn”. În celălalt meci de clasament, Liga Ofițerilor Constanţa a pierdut la scor duelul cu NGM Inter Năvodari, după ce a condus cu 1-0. Aceste partide au fost arbitrate de tinerii arbitri Nicolae Lazer și Matei Șerban, ambii în vârstă de 15 ani.

Sponsorul tehnic al echipei Telegraf și al turneului este firma de echipament sportiv SC Evelyn Sport SRL (contact: 0727.056.562 - Cristian Daniel).

Turneul este organizat de cotidianul „Telegraf” și Asociația Județeană de Fotbal Constanța, în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Sport și Tineret Constanța.

REZULTATELE MECIURILOR ŞI AUTORII GOLURILOR

DUMINICĂ, 12 MARTIE

finala locurilor 25-26 din turneul principal: Ancora Mangalia - Farul Tuzla 4-4 (Radu Jurcă 2, Ivelin Dumitrov, Budeanu Udilă / Ionuţ Rusu 2, Florin Gheorghe 2) - 1-2 la loviturile de la 7 metri

finala locurilor 23-24 din turneul principal: Liga Ofițerilor Constanţa - NGM Inter Năvodari 1-9 (Marius Simeon / Emilian Lazăr 4, Florin Kiss 4, Dan Costea)

OPTIMIDE FINALĂ

Vertiroll Constanţa - CS Eforie 5-11 (Omer Ervin 4, Marcel Sima / Adrian Smarandache 4, Claudiu Della 3, Ionel Comănaşi 2, Ionel Păun, Mustafa Ghiocan)

Municipal Constanța - SSC Farul Constanța 1-5 (Aurelian Gâdei / Marian Maciucă 2, Raj Cărăuleanu 2, Dorel Zaharia)

Athletic Club 1973 Constanța - ASC Săgeata Stejaru 0-2 (Gigel Coman, Marian Popa)

Victoria Mihai Viteazu - Macedonia Ovidiu 2-3 (Marian Manole 2 / Ionuţ Oselinsche 2, Ionel Posteucă)

Chimpex a dat recital în optimile Trofeului „Telegraf”