S-au stabilit câștigătoarele Cupei României la spadă feminin

În Sala „Tomis“ din Constanța

Sport 29 Septembrie 2016 / 15:39 695 accesări
După întrecerea feminină, vineri și sâmbătă vom afla învingătorii la masculin

Cupa României la spadă, întrecerea rezervată senioarelor, și-a desemnat câștigătoarele ediției din acest an în Sala „Tomis” din Constanța. Miercuri, în prima zi de concurs, 29 de sportive reprezentând toate cluburile de spadă din țară s-au întrecut în proba feminină individuală. Trofeul a fost câștigat de Greta Vereș (CSA Steaua București), care a dispus în finală de Raluca Sbîrcia (CS U. Craiova), scor 15-12. Pe locul 3 s-a clasat Alexandra Predescu (Steaua), în vârstă de 17 ani, care a învins-o, în finala mică, pe Diana Ionele (CS U. Craiova), scor 15-10. Premierea a fost efectuată de Loredana Dinu, componentă a echipei care a cucerit titlul olimpic la Rio. Sportivele constănțene au ocupat următoarele locuri - 18. Mădălina Ciucuraș (CS Farul), 22. Andra Meran (CSȘ 1), 25. Daria Olteanu (CSȘ 1), 28. Anja Bleandă (CSȘ 1).

Joi, în întrecerea pe echipe, au participat șase cluburi: CSȘ 1 Constanța (Anja Bleandă, Andra Meran, Daria Olteanu), CS Dinamo București, CSA Steaua București, LPS Craiova, CS U. Craiova și CSM Oradea. Pe primul loc s-a clasat Dinamo, în componența Loredana Dinu, Amalia Tătăran, Ioana Dumitru, Alexandra Olteanu, care a dispus în finală, scor 45-30, de CSM Oradea, iar finala mică a fost câștigată de CS U. Craiova, 45-35 cu Steaua. CSȘ 1 a pierdut, în primul tur, în sferturi, scor 36-45, întâlnirea cu CSM Oradea.

Vineri, la individual, și sâmbătă, în întrecerea pe echipe, la masculin, în fiecare zi de la ora 9.00, vor fi stabiliți câștigătorii trofeului, iar duminică, 2 octombrie, tot în Sala „Tomis”, este programată a 20-a ediție a „Cupei Farul - Memorialul Paul Călin” la spadă.