S-au stabilit echipele calificate în 16-imile UEFA Europa League

Nu ai găsit subiectul dorit?
Foloseşte căutarea ...
După încheierea fazei grupelor

S-au stabilit echipele calificate în 16-imile UEFA Europa League

Sport 08 Decembrie 2017 / 10:14 662 accesări
FCSB va înfrunta un adversar dificil în 16-imile de finală ale competiției

FCSB va înfrunta un adversar dificil în 16-imile de finală ale competiției

În urma înfrângerii din ultima etapă a fazei grupelor din UEFA Europa League, 1-2 cu FC Lugano, FCSB a încheiat pe locul 2 în grupa G şi nu va fi cap de serie la tragerea la sorţi a meciurilor din 16-imile de finală ale competiţiei. Capi de serie vor fi formaţiile clasate pe prima poziţie, plus patru echipe care vin de pe locul 3 din grupele UEFA Champions League.

Urna capilor de serie cuprinde următoarele formaţii: Villarreal, Dynamo Kiev, SC Braga, AC Milan, Atalanta, Lokomotiv Moscova, Viktoria Plzeň, Arsenal Londra, FC Salzburg, Athletic Bilbao, Lazio Roma, Zenit Sankt Petersburg, Atletico Madrid, CSKA Moscova, Sporting Lisabona şi RB Leipzig.

Cu excepţia echipei Viktoria Plzeň, FCSB poate juca împotriva oricărei formaţii. Tragerea la sorţi este programată luni, 11 decembrie, de la ora 14.00, la Nyon (Elveţia). Întâlnirile din 16-imi vor avea loc la 15 şi 22 februarie 2018.

Rezultatele partidelor disputate joi seară, în ultima etapă a fazei grupelor UEL -

GRUPA A: Slavia Praga - FC Astana 0-1 (Aničić 38), Villarreal - Maccabi Tel-Aviv 0-1 (Blackman 60). Clasament: 1. VILLARREAL 11p (golaveraj: 10-6), 2. ASTANA 10p (10-7), 3. Slavia 8p (6-6), 4. Maccabi 4p (1-8).

GRUPA B: Young Boys Berna - Skenderbeu 2-1 (Hoarau 55, Assalé 90+5 / Gavazaj 51), Dynamo Kiev - Partizan Belgrad 4-1 (Morozyuk 6, Júnior Moraes 28, 31, 77-pen. / Jevtović 45+4-pen.). Clasament: 1. DYNAMO 13p (15-9), 2. PARTIZAN 8p (8-9), 3. Young Boys 6p (7-8), 4. Skenderbeu 5p (6-10).

GRUPA C: Istanbul Bașakșehir - Sporting Braga 2-1 (Višća 10, Emre Belözoğlu 77-pen. / Raúl Silva 55), Hoffenheim - Ludogorets Razgrad 1-1 (Ochs 25 / Wanderson 62). Clasament: 1. BRAGA 10p (9-8), 2. LUDOGORETS 9p (7-5), 3. Istanbul 8p (7-8), 4. Hoffenheim 5p (8-10).

GRUPA D: HNK Rijeka - AC Milan 2-0 (Puljić 7, Gavranović 47), Austria Viena - AEK Atena 0-0. Clasament: 1. MILAN 11p (13-6), 2. AEK 8p (6-5), 3. Rijeka 7p (11-12), 3. Austria 5p (9-16).

GRUPA E: Apollon Limassol - Everton 0-3 (Lookman 21, 27, Vlašić 87), Atalanta - Olympique Lyon 1-0 (Petagna 10). Clasament: 1. ATALANTA 14p (14-4), 2. LYON 11p (11-4), 3. Everton 4p (7-15), 4. Apollon 3p (5-14).

GRUPA F: FC Copenhaga - Șerif Tiraspol 2-0 (Sotiriou 56, Lüftner 59), Zlín - Lokomotiv Moscova 0-2 (Al. Miranchuk 70, Farfán 75). Clasament: 1. LOKOMOTIV 11p (9-4), 2. COPENHAGA 9p (7-3), 3. Șerif 9p (4-4), 4. Zlín 2p (1-10).

GRUPA G: FCSB - FC Lugano 1-2 (Gnohere 60 / Daprelà 3, Vecsei 32), Hapoel Beer-Sheva - Viktoria Plzeň 0-2 (Hejda 29, Horava 83). Clasament: 1. VIKTORIA 12p (13-8), 2. FCSB 10p (9-7), 3. Lugano 9p (9-11), 4. Hapoel 4p (5-10).

GRUPA H: Arsenal Londra - BATE Borisov 6-0 (Debuchy 11, Walcott 37, Wilshere 43, Polyakov 51-autogol, Giroud 64-pen., Elneny 74), Steaua Roșie Belgrad - FC Köln 1-0 (S. Srnić 22). Clasament: 1. ARSENAL 13p (14-4), 2. STEAUA ROŞIE 9p (3-2), 3. Köln 6p (7-8), 4. BATE 5p (6-16).

GRUPA I: Vitória Guimarães - Konyaspor 1-1 (Ali Turan 77-autogol / Bourabia 15), Olympique Marseille - FC Salzburg 0-0. Clasament: 1. SALZBURG 12p (7-1), 2. MARSEILLE 8p (4-4), 3. Konyaspor 6p (4-6), 4. Guimarães 5p (5-9).

GRUPA J: Hertha Berlin - Östersunds FK 1-1 (Pekarík 61 / Papagiannopoulos 58), Zoria Lugansk - Athletic Bilbao 0-2 (Aritz Aduriz 70, Raúl García 86). Clasament: 1. BILBAO 11p (8-5), 2. ÖSTERSUNDS 11p (8-4), 3. Lugansk 6p (3-9), 4. Hertha 5p (6-7).

GRUPA K: Vitesse Arnhem - OGC Nisa 1-0 (Castaignos 84), Zulte Waregem - Lazio Roma 3-2 (De Pauw 6, Heylen 60, Leya Iseka 83 / Caicedo 67, Lucas 76). Clasament: 1. LAZIO 13p (12-7), 2. NISA 9p (12-7), 3. Zulte 7p (8-13), 4. Vitesse 5p (5-10).

GRUPA L: Real Sociedad - Zenit Sankt Petersburg 1-3 (Willian José 58 / Erokhin 35, Ivanović 64, Paredes 85), Vardar Skopje - Rosenborg Trondheim 1-1 (Ytalo 9 / Bendtner 45+2-pen.). Clasament: 1. ZENIT 16p (17-5), 2. SOCIEDAD 12p (16-6), 3. Rosenborg 5p (6-11), 4. Vardar 1p (3-20).

Taguri articol


12
Pagina a fost generata in 0.1754 secunde