S-au stabilit semifinalele Cupei Africii pe Națiuni

30 Ianuarie 2017 / 09:39 456 accesări

Burkina Faso, Egypt, Camerun și Ghana sunt cele patru echipe calificate în semifinalele Cupei Africii pe Națiuni, ediție desfășurată în Gabon.

Burkina Faso a reușit calificarea între cele mai bune patru echipe la Cupa Africii pe Națiuni, după victoria, scor 2-0, împotriva Tunisiei. Bance și Nakoulma au marcat cele două goluri pentru Burkina Faso. Egipt va fi adversara din finală pentru Burkina Faso, care a trecut la rândul ei, cu 1-0 de Maroc, grație unui gol marcat de Kahraba, cu două minute înainte de finalul partidei.

Camerun a avut nevoie de lovituri de departajare în meciul cu Senegal pentru calificarea în semifinalele competiției. La finalul celor 90 de minute, scorul a fost 0-0, iar la penalti-uri, Camerun s-a impus cu scorul de 5-4. Ghana va fi adversara Camerunului din semifinale. Golurile marcate de frații Ayew au calificat Ghana în penultimul act, în urma victoriei cu 2-1 împotriva Republicii Democrate Congo.